Araba takası teklif eden var: İzmir'de kilosu 10 bin TL'ye et!

İzmir Torbalı'daki bir kasapta kilosu 10 bin TL olan et yurt içi ve dışından yoğun talep görüyor. 40 ila 60 gün kaya tuzunda bekletilen ve özel baharatlarla marine edilen etle ilgili konuşan Kasap Bedihan Günbey, 'bir buçuk dakikada pişip hazır hale geliyor' dedi. Kasap Mehmet Günbey ise bazı müşterilerin et fiyatı nedeniyle espri amaçlı olarak 'araba takası' teklifinde bulunduklarını dile getirdi. 

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2021 12:27
Değiştirme Tarihi: 06.05.2021 12:27
Araba takası teklif eden var: İzmir'de kilosu 10 bin TL'ye et!

İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı Ayrancılar Mahallesi'nde kasap olam baba ve oğul, birçok et çeşidinin bulunduğu dükkanda, kilosu bin 200 dolardan sattıkları japon ırkı 'wagyu' cinsi sığırdan elde edilen 'kobe' eti ile dikkat çekti. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Türkiye'de de yetiştirilebilen bu sığır, yetiştirme koşulları ve pahalılığıyla öne çıkıyor. Özel karışım yemlerle ve uygun hava koşullarında büyütülen sığırların eti ise yetiştirilme aşamasında olduğu gibi meşakkatli bir işlemden geçiyor.

“Bir buçuk dakikada pişip yemeye hazır hale geliyor”

Etlerin geçtiği işlemlerden bahseden Kasap Bedirhan Günbey, “Burada etlerimizi kaya tuzunda 40 ila 60 gün arasında dinlendiriyoruz. Buradaki dinlendirme amacımız etin pişirme seviyesini en az seviyeye indirmek. Burada kendimize özel 15 çeşit baharatımız var. Eti önce baharatlarla beraber dövüyoruz, daha sonra tereyağına bandırıp kaya tuzuna sürtüyoruz. Etlerimizi güzelce marine edip lezzetimize lezzet katıyoruz. Etlerimizi döküm tavayı kızdırdıktan sonra iki yanını da bir buçuk dakika pişiriyoruz ve yemeye hazır hale geliyor” diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Yurt dışından et almaya geliyorlar

160 TL’den bin 200 dolara kadar et bulunduğunu söyleyen Bedirhan Günbey, “160 TL’lik etimizden dahi alan insanlar bu eti daha önce hiçbir yerde yemediklerini söylüyor. Mesela ekonomik şartlardan dolayı bin 200 dolarlık eti herkes tercih edemiyor. Fakat bu etten alan insanlar da çok iyi bir şekilde geri dönüşler yapıyor. Etin fiyatı, bilmeyen insanlara pahalı geliyor. Sosyal medya sayesinde Dubai’den Katar’dan özel olarak gelen müşterilerimiz var. Bilen insanlar da bunun için geliyor. Bilmeyen insanlara etin tadına baktırıyoruz ve bu şekilde etin lezzetini gösteriyoruz” sözlerine yer verdi.

Araba takası teklifi

Kasap Mehmet Günbey ise hayvanların İç Anadolu bölgesinde nemsiz bir ortamda yetiştirdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hayvanların stressiz yetiştiği ortam -10 ile +10 derece arasındadır. Orada arpa, mısır ve özel kendimize ait karışımlarımızın olduğu yemlerle besleniyor. Etlerin elde edildiği hayvanlardan biri de Japon ırkı. Şu an biz bunu kendimiz besliyoruz. Onların yöntemlerinden biraz farklı besliyoruz. Türkiye’nin birçok yerinden talep geliyor. Mesela müşterilerimizin uçak biletlerini alıyoruz, geliyorlar ve etin tadına bakıyorlar. Beğeneceklerine kesin eminiz. Alışverişini yapıp tekrar uçağına bindirip müşterilerimizi memleketlerine gönderiyoruz. İsrail’den, Katar’dan, Dubai’den gelen talepler çok. Bazen müşterilerimiz espri amaçlı olarak arabalarının anahtarlarını getirip et ile araba takası yapmaya çalışıyorlar.”

Kaynak: İHA