AÖL yeni kayıt için son tarih ne zaman? 2021 MEB AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek?

AÖL yeni kayıt işlemlerinin ne zaman sona ereceğini merak eden binlerce kişi, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt işlemleri 15 Mart tarihinde başladı ve binlerce kişi kayıt işlemlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. AÖL yeni kayıtlarını henüz tamamlamayan kişiler ise, yeni kayıt işlemlerinin ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Peki, AÖL yeni kayıt için son tarih ne zaman? 2021 MEB AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek?

Yayınlanma Tarihi: 17.03.2021 14:36
Değiştirme Tarihi: 17.03.2021 14:36
AÖL yeni kayıt için son tarih ne zaman? 2021 MEB AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl gerçekleştirilen AÖL yeni kayıt işlemleri 15 Mart tarihinde başladı. AÖL yeni kayıt işlemlerinin başlamasıyla birlikte birçok kişi kayıt işlemlerini gerçekleştiriken, kayıt yaptıramayanlar ise yeni kayıt tarihinin ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Peki, AÖL yeni kayıt için son tarih ne zaman? 2021 MEB AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek?

AÖL KAYITLARI NE ZAMAN? 

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan AÖL kayıtları ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

İlköğretim/ortaokul mezunu olup e-okul'da kaydı olan öğrenciler ile Açık Öğretim Ortaokulu mezunu olan öğrenciler için, 15 Mart ile 19 Mart 2021 tarihleri arasında 2020/2. Dönem ilk (yeni) kayıt açılmıştır.

Açık Öğretim Lisesine; ilköğretim/ortaokul mezunu olup e-okul da kaydı olan öğrenciler ile Açık Öğretim Ortaokulu mezunu olan öğrenciler, 15 Mart 2021 tarihinden 19 Mart 2021 tarihleri arasında mesai bitimine kadar ilk kayıt yaptırabileceklerdir.

Örgün eğitimde halen liselere kayıtlı veya tasdiknameli olan öğrenciler kayıt yaptıramayacak, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinde kayıtlı olan öğrenciler Açık Öğretim Lisesine geçiş yapamayacaktır. Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için "sınav ücretini" ödemek zorundadır.

2020 yılında, bir dönem için ilk kayıt sınav ücreti olarak 50 TL ve halk eğitimi merkezi okul aile birliği hesabına 10 TL olarak belirlenmiştir.

(50 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacaktır. 10 TL ise halk eğitim merkezi okul aile birliği banka hesabına yatırılacak veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Ücreti), 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

AÖL DERS SEÇİMİ NE ZAMAN BİTECEK? 

12 Mart'ta başlayan ders seçimi ile ilgili yapılan açıklama ise şöyle;

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 2.Dönem Ders Seçme İşlemleri başlamış olup 19 Mart 2021 tarihinde mesai bitiminde sona erecektir.