AÖL sınavları nasıl yapılacak? İşte Açık Öğretim Lisesi sınavları giriş ekranı

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınavları bugün başlıyor. Açıktan okuyan binlerce öğrenci AÖL sınavlarına bugün itibariyle girmeye başlayacak. Bugün başlayacak olan AÖL sınavları 29 Mart 23.59'a kadar online olarak sürmeye devam edecek. Peki, AÖL sınavları nasıl yapılacak? İşte Açık Öğretim Lisesi sınavları giriş ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 25.03.2021 09:59
Değiştirme Tarihi: 25.03.2021 09:59
AÖL sınavları nasıl yapılacak? İşte Açık Öğretim Lisesi sınavları giriş ekranı

AÖL sınavları nasıl yapılacak sorusunun yanıtı, binlerce Açık Öğretim Lisesi öğrencisinin merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. AÖL sınav giriş ekranına girecek olan öğrenciler bugünden itibaren başlayarak 29 Mart tarihine kadar AÖL sınavlarına online olarak katılım sağlayabilecek. Peki, AÖL sınavları nasıl yapılacak? İşte Açık Öğretim Lisesi sınavları giriş ekranı.

Açık Öğretim Lisesi sınavları 25 Mart tarihinde başlayacak. Adaylar online olarak yapılan sınavlara 29 Mart 23:59’a kadar girebilecekler. Öğrenciler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Bilgi Yönetim Sistemine online sınav kapasitesinde giriş yaparak AÖL online sınav uygulamasına katılacaklar.

AÖL SINAVLARI NASIL YAPILACAK? 

Açık Öğretim Liseleri 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 2.dönem online sınavları 25 Mart 2021 saat 09.30 da başlayacak olup 29 Mart 2021 Saat 23.59’da sona erecek. Öğrenciler seçmiş olduğu bir dersin sınavını bitirdikten sonra, seçmiş olduğu diğer dersin sınavına hemen başlamak zorunda değildir. Online sınav takvimi içerisinde istediği bir zaman diğer dersin sınavına başlayabilir.

Öğrenciler, kendilerine atanan derslerden oluşan testleri sınav takviminde belirtilen tarihler arasında online sınav sistemine girerek tamamlayacaklardır.

AÖL GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKAYINIZ

Öğrenciler, aynı eğitim öğretim yılı ve dönemi için yapılacak sınavlardan yalnızca birine katılabileceklerdir.

Online sınav uygulaması yurt içi ve yurt dışında, Türkiye saatine göre aynı gün ve saatte başlayıp, aynı gün ve saatte sona erdirilecektir.

Öğrenciler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Bilgi Yönetim Sistemine online sınav kapasitesinde giriş yaparak online sınav uygulamasına katılacaklardır. Sınav başvurusu olmayan ve tüm derslerinden sınavını tamamlayan öğrenciler sınav süresinin sonuna kadar AÖK Bilgi Yönetim Sistemine giremeyeceklerdir.

Sisteme giriş şifresini unutan öğrenciler, AÖK Bilgi Yönetim Sisteminde yer alan ‘şifremi unuttum’ seçeneğinden veya (MEBİM) "444 0 632" danışma hattı ile görüşerek şifrelerini öğrenebileceklerdir.

Sınav sistemine girişte ÖDSGM tarafından hazırlanan gizlilik taahhütnamesi öğrenciler tarafından onaylanacaktır.

Online sınav uygulaması başlamadan önce sınav kuralları elektronik ortam üzerinden öğrenciye bildirilecektir. Bu bildirim ile öğrenci, sınav kurallarını kabul etmiş sayılacaktır. Sınav kurallarını ihlal eden öğrenci ve sınav görevlilerine, 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Kanun uyarınca cezai müeyyideler uygulanacaktır.

Online sınav uygulaması, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak testler hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir dersin testi için 25 dk. süre uygulanacaktır.