AÖL kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemleri ne zaman yapılacak?

AÖL yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerinin ne zaman yapılacağı, binlerce Açık Öğretim Lisesi öğrencisinin merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. MEB tarafından yapılan AÖL kayıt işlemleriyle ilgili açıklama sonrasında, AÖL yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihleri belli oldu. Peki, AÖL kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemleri ne zaman yapılacak? 

Yayınlanma Tarihi: 07.02.2021 10:21
Değiştirme Tarihi: 07.02.2021 10:21
AÖL kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemleri ne zaman yapılacak?

AÖL kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemleriyle ilgili araştırmalar öğrenciler tarafından yapılmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklama sonrasında, AÖL kayıt yenileme ve yeni kayıt tarihleri belli oldu. Peki, AÖL kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemleri ne zaman yapılacak? 

AÖL KAYIT YENİLEME DUYURUSU

Aşağıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda, öğrencilerimizin kayıtların son gününe kadar ders kayıtlarının yenilenip yenilenmediğini ve dönem ders seçimlerinin son durumlarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

2020/1. Dönem kayıt yenileme ücreti ile ilgili olarak;

a- Açık Öğretim Lisesi 2020/1. Dönem ilk (yeni) kayıt ve kayıt yenileme işlemleri, 22 Ocak - 15 Şubat 2021 tarihleri arasında olmak üzere öğrencilerimize tekrar açılmıştır. Bu tarihler arasında yatırılan kayıt yenileme ücretleri sistemde; "AÇIK ÖĞR. KUR.(ORTA-LİSE)1.DÖN. YENİ. KAY. KAYIT YEN." olarak görüntülenmektedir.

b- 2020/1. Dönem kayıt yenileme ücretini yatıran öğrencilerimizin kayıtları, sistem tarafından otomatik olarak yenilenmektedir. Bazı öğrencilerimiz ise 1 Ocak - 21 Ocak 2021 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi 2020/2. dönem ilk (yeni) kayıt ve kayıt yenileme işlemleri için ücret yatırmış olup durumda olan öğrencilerimizin kendi şifreleri ile girdikleri Açık Öğretim Lisesi sisteminden "Öğrenci Genel Bilgileri" sekmesi altında bulunan "Ücret Bilgileri" kısmını kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu ekranda "AÇIK ÖĞR. KUR. (ORTA-LİSE) 2. DÖN. YENİ. KAY. KAYIT YEN." ücreti görülüyorsa öğrencilerimizin otomatik kayıt yenilemesi yapılmayacak olup; 2020/1. Dönemi için ayrıca kayıt yenileme ücretini yatırmaları gerekmektedir.

DERS SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Ders seçimi ile ilgili olarak;

a- Öğrencilerimiz ders seçimlerini yaparken; öncelikle başarılması gereken o dönemin tüm ortak (zorunlu) derslerini almaları gerekmektedir. İlgili dönemin tüm ortak dersleri alındıktan sonra öğrencilerimizin dönem ders kredilerini seçmeli derslerle 35 (Otuz Beş) krediye tamamlamaları uygun olacaktır.
b- Öğrencilerimizin ders seçimleri kontrol edildiğinde, birçok öğrencimizin 2020/1 dönem sınavı için sadece 1 (Bir) ders seçtikleri görülmektedir. Bu durumdaki öğrencilerimize sistem tarafından otomatik ders ataması yapılmamaktadır.

c- Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından sistem üzerinde zaman zaman öğrencilerimizin bilgi güncelleme iş ve işlemleri yapılmaktadır. Yapılan bilgi güncelleme iş ve işlemleri sonucunda, öğrencilerimizin 2020-1 Döneminde seçmiş olduğu derslerde değişiklikler yapılabilmektedir. Bu nedenle öğrencilerimizin dönem ders seçimlerinin son durumlarını zaman zaman kontrol etmeleri gerekmektedir.