Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in sağlık durumuyla ilgili Rektör Özkan'dan açıklama

17 ağustos günü yapılan koronavirüs testi pozitif çıkan ve ardından hastaneye yatırılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in sağlık durumuyla ilgili, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi rektörü Özlenen Özkan açıklamalarda bulundu. Başkanın enfeksiyon ile mücadele ettiğini söyleyen Özlenen Özkan, Böcek'in bilincinin de yerinde olduğunu belirtti. Kas gücünde zayıflama olan Böcek'e fizik tedavi de uygulandığını söyleyen Özkan, uyandırıldığı zamanlarda istediğini yiyip içtiğini ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2020 15:51
Değiştirme Tarihi: 29.10.2020 15:51
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in sağlık durumuyla ilgili Rektör Özkan'dan açıklama

Muhittin Böcek'in makineye bağlı olduğunu ancak bilincinin ve şuurunun yerinde olduğunu belirten Özlenen Özkan, durumunun giderek iyiye gittiğini söyledi. 

Muhittin Böcek'i 25 Eylül'de AÜ Hastanesi'ne devraldıklarını hatırlatan Prof. Dr. Özkan, “Yoğun bakımda zaten direkt devralmıştık kendisini. İlk geldiği anda tabi bugüne nazaran daha kötüydü, o yüzden almıştık zaten. Şu anda çok çok daha iyi, özellikle geçen haftaya göre bütün bulguları, akciğer bulguları çok daha iyi. Şu anda enfeksiyonla mücadele ediyoruz. Diğer organları gayet iyi durumda, makineye bağlı ancak bilinci, şuuru yerinde. Bu anlamda gayet iyiye gidiyor. Bu da bizi sevindiriyor" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Başkan Böcek'e kas ve solunum kaslarındaki yaşanan güçsüzlüğe karşı fizik tedavi uygulandığını da belirten Özkan, “Şu anda kolları gayet iyi durumda, fizik tedavi süreci devam ediyor. Zaten uzun süre yatan her hasta için bu böyledir, prosedür böyledir. Güçsüzlüğü kas kaybına bağlı bir miktar olmakla beraber onda da daha iyiye gideceğini düşünüyoruz" dedi.

Başkan Böcek'in uyandırıldığı anlarda çorba içtiğini, yemek yediğini ifade eden Rektör Özkan, “En büyük merak konusu mönüsü aslında. Evet ara ara kendine geldiği zaman bazı istemleri oluyor. Ağızdan besleniyor yavaş yavaş, mümkün mertebe. Canı istediği şeyler oluyor. Onları söylüyor, kendisine temin ediyoruz. Her gün bir şeyleri, canı istediği şekilde yiyip içiyor başkan. Bugün tarhana, yarın mercimek bu şekilde. Günlük ufak ufak yemeklerini yiyor" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Özkan, “Makineden ayrıldıktan sonra yavaş yavaş konuşmaya başlayacak elbette. Bilinci yerinde, herhangi bir sıkıntı olmayacak ama ilk etapta biraz daha güçsüzlüğü olur, yavaş yavaş toparlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Etiketler: özlenen özkan