Antalya, Bodrum ve Marmaris'teki orman yangınları söndürüldü

Türkiye nihayet 10 gün sonra rahat bir nefes aldı. Antalya ve Muğla’daki büyük yangınlar söndürüldü veya kontrol altına alındı. Devam eden yangınların hızı kesildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da "Antalya, Bodrum ve Marmaris'te orman yangınları söndürüldü." açıklamasında bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 08.08.2021 11:42
Değiştirme Tarihi: 08.08.2021 11:42
Antalya, Bodrum ve Marmaris'teki orman yangınları söndürüldü

Türkiye’nin yaklaşık 11 gündür savaştığı alevler sonunda büyük ölçüde söndürüldü. Özellikle Antalya’nın Manavgat ilçesindeki ormanları ve bazı yerleşim alanlarını küle çeviren orman yangınları kontrol altına alındı.

Dün öğle saatlerinde basın toplantısı düzenleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınlarla ilgili son durumu şu sözlerle özetledi: "47 ilde 223 orman yangınıyla bugüne kadar orman teşkilatımız mücadele etti. 217'si kontrol altında.

"ANTALYA, BODRUM VE MARMARİS'TEKİ ORMAN YANGINLARI SÖNDÜRÜLDÜ"

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da sabah saatlerinde Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

Antalya, Bodrum ve Marmaris'te orman yangınları söndürüldü. Tarım ve Orman Bakanlığımız başta olmak üzere emeği geçen tüm Bakanlıklarımıza, kurumlarımıza ve halkımıza şükranlarımı sunuyorum."

Muğla'da Köyceğiz, Kavaklıdere, Milas, Yatağan ile Aydın Çine ve Isparta Sütçüler'deki yangın devam ediyor. Bu yangınların haricinde 157 kırsal alan yangınına müdahale yapıldı. Devam eden yangınlarda 16 uçak, 9 İHA, 57 helikopter, bir insansız helikopter, 850 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi, 5 bin 250 orman personeli ve belki de bir bu kadar kamudan diğer konularda faaliyet gösteren personelle yangınlara müdahale yapıldı.

ZARARLARI ÖDEYECEĞİZ

Önceki gün itibarıyla Gündoğmuş ve Manavgat yangınlarını kontrol altına aldık. Çalışmalarda iki orman işçisi şehit oldu. Tespitlerimize göre 15 bin dekar tarımsal alan, 263 büyükbaş, 2 bin 783 küçükbaş, 27 bin 407 kanatlı telef oldu. Bunların hepsini ödeyeceğiz. Bu konuyla ilgili de çalışmalar sürüyor. Toplam hava filomuz 15 uçak 57 helikopterden oluşuyor. Orman teşkilatımız da 3 amfibik uçak, 39 helikopter, 7 jandarma helikopteri ve farklı ülkelerden gelen toplamda 20 hava aracı var. Denizden uzak engebeli alanlarda helikopterin sağladığı avantajı artırmak için havuz ve göletler yapıyoruz.

GÖNÜLLÜLERE TEŞEKKÜR

Zorlu günleri atlatarak yaraları el birliğiyle saracağız. Vatanımız yeşil, mavi ve cennet vatandır. Buraları eski güzelliğine kavuşturacağız. Destek veren Azerbaycan, Ukrayna, İspanya, Hırvatistan, İran ve Rusya ile tüm kurum ve kuruluşlara, belediyelere, yardım kurumlarına, tüm gönüllülere teşekkür ederiz.”

AB UÇAKLARI DÖNÜYOR

Avrupa Birliği’nden (AB) gelen iki uçağın ayrıldığına işaret eden Pakdemirli, AB tarafından bir amfibik uçağın daha Türkiye’den çekileceğine dair bilgi aldıklarını söyledi. Yunanistan ve AB’de de daha ciddi yangınlar olması sebebiyle bu uçakların geri çekildiğini söyleyen Pakdemirli, “Azerbaycanlı kardeşlerimiz yanımızda olmaya devam ediyor” dedi.