Ankara-Sivas YHT hattı, 4 Eylül'de açılacak!

Ankara-Sivas arasında yapımı büyük oranda tamamlanan Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının 4 Eylül’de açılması planlanıyor. 

Yayınlanma Tarihi: 03.05.2021 11:08
Değiştirme Tarihi: 03.05.2021 11:08
Ankara-Sivas YHT hattı, 4 Eylül'de açılacak!

Ankara ile Sivas arasında yapılan YHT projesinde çalışmalar sürüyor. Hattın büyük bölümünün tamamlanmasıyla başlatılan performans testleri de devam ediyor. YHT hattının 4 Eylül’de açılması planlanıyor. 

Çalışmalar hakkında bilgi veren Ulaştırma Memur-Sen Sivas Şube Başkanı Ömer Vatankulu, "Ankara-Sivas hattı test sürüşleri devam ediyor. 393 kilometre uzunluğunda zor bir coğrafya üzerinde yapıldı. Ankara-Sivas YHT hattında artık son günleri yaşıyoruz. İnşallah son testlerle ayarlar yapılmaktadır. Tahminen 4 Eylül itibariyle bütün YHT’yi Yiğidolar ile buluşturacağız" dedi.

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle YHT çalışmalarında zorluklar yaşandığını belirten Vatankulu, "Ankara-Sivas arasındaki 393 kilometrelik projenin tamamlanmasının ardından iki şehir arasındaki 12 saatlik ulaşım süresi tam bittiğinde yaklaşık 2 saate inecek. Hızlı trenin Sivasımıza gelmesi için canla başla çalışıyoruz. YHT’nin gelmesiyle birlikte inanç, sıla, kültür turizmi artacak ve kentimize bir değer katacak" diye konuştu.

(DHA)