Ankara'da sokak köpeklerinin ölüme terk edildiği iddia edildi

Ankara Kızılcahamam'da onlarca sokak köpeğinin, dağlık alana bırakılarak ölüme terk edildiği iddiası üzerine hayvanseverler harekete geçti. 

Yayınlanma Tarihi: 12.02.2021 12:54
Değiştirme Tarihi: 12.02.2021 12:54
Ankara'da sokak köpeklerinin ölüme terk edildiği iddia edildi

Ankara Kızılcahamam'da meydana gelen olayda Çiğdem Mavili isimli vatandaş, Çeltikçi mevkiinde dağlık alanda onlarca köpeğin ölüme terk edildiği bilgisi üzerine arkadaşlarıyla bölgeye gitti. Boş arazide 60'ı yavru yaklaşık 70 köpekle karşılaşan arkadaşlar, yavrulardan 7'sinin telef olduğunu, diğerlerinin de açlık ve bakımsızlık nedeniyle ölmek üzere olduğunu gördü. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 9’ncu Bölge Müdürlüğü Ankara Şubesi'ne haber verildi. Olay yerine gelen ekipler, telef olan köpekleri toprağa gömdü. Diğerlerine de mama verilip beslendikten sonra toplanarak hayvan bakım noktalarında tedaviye alındı.

Konuyla ilgili konuşan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Temsilcisi Tülay Danacıoğlu, "Gözleri görmeyen bir köpeği ölsün diye dağın başına atmışlar. Biz bu yüzden belediyeler ceza kapsamına alınsın diye haykırıyoruz. Bunun hesabını kim verecek? Hayvanlar dağın başında ölüme terk edilmiş" açıklamasını yaptı. 

(DHA)