Ankara'da patlama, Gazze'de taziye

Ankara'da patlama, Gazze'de taziye
Yayınlanma Tarihi: 15.10.2015 11:11 | Değiştirme Tarihi: 15.10.2015 11:11

Ankara’daki bombalı saldırıda ölenler arasında olan Gazzeli Ahmed Alkhadi'nin ailesi oğullarının cenazesinin Gazze'ye gönderilmesini bekliyor. Al Jazeera'ye konuşan aile prosedürün uzamasına tepkili.

Ankara’daki bombalı saldırıda ölenler arasında olan Gazzeli Ahmed Alkhadi'nin ailesi oğullarının cenazesinin Gazze'ye gönderilmesini bekliyor. Al Jazeera'ye konuşan aile prosedürün uzamasına tepkili.

Ankara'da 99 kişinin öldüğü patlamanın ardından Gazze'deki Alkhadi ailesinin evinde yas var. Oğulları Ahmed Alkhadi patlamada hayatını kaybedenler arasında. Evin önünde taziye çadırı kuruldu. Ailesi günlerdir taziyeleri kabul ediyor. Alkhadi'nin cenazesi ise hâlâ Ankara'da. Ailenin şimdi tek isteği cenazenin bir an önce Gazze’ye gönderilmesi.

"Oğlum vatan toprağına gömülsün"

Al Jazeera'ye konuşan Ahmed Alkhadi’nin babası Ahmed Mahmud Alkhadi, oğlunun ölüm haberini Ankara'daki Filistin Büyükelçiliği'nden aldıklarını söylüyor:

“Haberi bana Filistin Büyükelçiliği iletti. Oğlumun öldüğünü öğrendikten sonra onlardan tek bir şey talep ettim: Cenazenin bir an önce buraya getirilmesi. Oğlumun vatanın toprağına gömülmesini istiyorum. Talebimi kabul ettiler. Ancak prosedürler uzadıkça uzadı. Beni arayıp bildiriyorlar. Ancak bugüne kadar hâlâ bitmek bilmedi. Prosedürlerin bu kadar uzun sürmesini hiç aklım almıyor.”

"Gazze'de iş bulamadı, Türkiye'ye gitti"

Antakya Yaşam Hakkı Meclisleri üyesi olan El Khadi burada Halkevi üyelerine Arapça ve İngilizce dersler veriyordu. Barış Mitingi'ne katılmak için için arkadaşlarıyla birlikte Ankara'ya gitmişti. Alkhadi üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmak için Türkiye'ye gelmişti:

“Oğlum üniversite eğitimini tamamladıktan sonra burada iş fırsatlarının olmadığından dolayı yurt dışına gitmek istedi. Türkiye’ye vize alarak gitti. Orada dil eğitimini aldıktan sonra bir dil kursunda çalışmaya başladı. Antakya’daki kursta Arapça ve İngilizce dili eğitimini veriyordu.”

İsrail ve Mısır ablukası altındaki Gazze’ye girişler sınırlı. Cenazenin Mısır üzerinden gitmesi gerekiyor. Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fead Mustafa Türk tarafıyla ilgili prosedürlerin tamamlandığını, cenazenin Gazze'ye ulaşması için işlemlerin başlatıldığını söyledi. Mustafa, cenazenin en geç pazar günü Gazze'ye ulaşmasını beklediklerini söyledi.