Ankara'da koronavirüs neden bu kadar çok arttı? İşte cevabı

Çarşamba günü Bilim Kurulu üyeleriyle toplantı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın mensuplarına koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Koca, Ankara'daki vaka sayısının İstanbul'un iki katı olduğunu ifade edip tedirgin eden tabloyu gözler önüne sermişti. Peki Ankara'da koronavirüs nasıl bu kadar çok yayıldı? Ankara'daki vaka artışlarının sebebi ne? Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın bu meseleyle ilgili DHA'ya konuştu.

Yayınlanma Tarihi: 04.09.2020 11:09
Değiştirme Tarihi: 04.09.2020 11:09
Ankara'da koronavirüs neden bu kadar çok arttı? İşte cevabı

Ankara'da koronavirüs nasıl bu kadar yayıldı? Merak edilen soruyla ilgili konuşan Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Ankara halkı gittiği güney ya da kırsal tatilinde enfekte oldu. Ankaralının kendisi kırsala ve kumsala gitti, virüsü oradan aldı. Ankara'ya geldi, birbirlerine bulaştırdılar" dedi. Aydın, ekim ayından itibaren İstanbul'un yeniden ilk sıraya çıkabileceğini de belirtti. 

Prof. Dr. Aydın, Ankara halkının bir kısmının tatil için güneye gittiğini, bir kısmının da memleketlerine gittiğini, burada da koronavirüse yakalandıklarını ifade etti. 

Aydın, 'Ankara halkı gittiği güney ya da kırsal tatilinde enfekte oldu. Ankaralının kendisi kırsala ve kumsala gitti, virüsü oradan aldı. Ankara'ya geldi, birbirlerine bulaştırdılar. Ankara sıkı tedbirlerle 3-4 haftadan sonra sönümlemeye (azalma) gider. Bunun karşılığında Marmara Bölgesi ve İstanbul, ekim ayından sonra Ankara’dan daha sert bir yoğunlukta olabilir" ifadelerini kullandı.