Ankara'da 11 bina boşaltılmıştı! O mağdurlara yardım edilecek

Ankara'da 11 binanın boşaltılmasıyla önlenen inşaat sorununa ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklama yaparak, maliklere yardım edileceğini belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 16.04.2021 11:50
Değiştirme Tarihi: 16.04.2021 11:50
Ankara'da 11 bina boşaltılmıştı! O mağdurlara yardım edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un konuyla ilgili açıklaması şöyle: 

"Ankaramıza geçmiş olsun. Burada bulunduğumuz alan Çankaya'da bulunan Açelya sitemizin bulunduğu alandayız. Açelya sitesinin altındaki inşaatta kontrolsüz kazı sebebiyle 21 apartman 900 vatandaşımız risk altındaydı.

Tüm ekiplerimiz seferber oldu. Tüm çalışmaları titizlik içinde yürüttük. Yıkım sürecinde ve esnasında tüm binaların tespiti sürecinde birlikte hareket ettik. Kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı'nı yıkmak zorunda kaldık. Vatandaşlarımızın canına malına zarar gelmeyecek şekilde işlemleri gerçekleştirdik.

11 binanın da 135 bağımsız bölümün 5 ticari ünitenin yıkılma riskinin, göçme riskinin olduğu düşüncesiyle bu alanda kentsel dönüşüm yapma kararı aldık. Projeyi fillen yürütmekteyiz. Eşyasını alamayanlara 30 bin TL eşya yardımı, kiracılara taşınmaları için 2500 TL, ev sahiplerine 5750 TL'si peşin 1150 TL aylık desteklerimizi vereceğiz.

2 dairemiz kaldı. 1 vatandaşımız yurt dışında, biri de rahatsız olduğundan en geç 1 ay içinde inşaat sürecini başlatıp 1 yıl içinde teslimi gerçekleştireceğiz.

Tekrar geçmiş olsun bir daha inşallah böyle bir kaza bela yaşanmasın."