Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı görevinden istifa etti

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'nden ayrıldığını duyurdu. Konuya ilişkin YÖK'ten de Şafak Ertan Çomaklı ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, "Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, 7 Mayıs 2020 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle rektörlük görevinden istifa etmiş bulunmaktadır" denildi." İstifa haberi sonrası Şafak Ertan Çomaklı kimdir? Neden istifa etti? gibi sorular merak edilmeye başlandı.

Yayınlanma Tarihi: 08.05.2020 13:17
Değiştirme Tarihi: 08.05.2020 13:31
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı görevinden istifa etti

Şafak Ertan Çomaklı kimdir? sorusu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı'nın istifası sonrası merak edilmeye başlandı. Sağlık sorunları yaşandığını belirterek yürüttüğü AÜ Rektörlüğü görevinden ayrılan Şafak Ertan Çomaklı'nın istifası son dakika gelişmesi olarak duyuruldu. Şafak Ertan Çomaklı'nın istifası sonrası Google'da Şafak Ertan Çomaklı kimdir, kaç yaşında aslen nereli sorusu araştırılmaya başladı. Peki Şafak Ertan Çomaklı neden istifa etti?

ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI KİMDİR?

Son dakika haberi... 1975 Erzurum doğumlu olan Prof. Dr. Şafak Ertan ÇOMAKLI Dokuz Eylül Üniversitesinde Maliye ve Mali Hukuk alanında lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Uludağ Üniversitesinde doktorasını Maliye Mali Hukuk anabilim dalında tamamladıktan sonra yine aynı alanda doçentlik ve profesörlük kadrolarında bulundu. Kamu maliyesi alanında çalışmalarında özellikle vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanı üzerinde yoğunlaştı.

Uluslararası alanda terörün finansman yöntemleri üzerinde İspanya, İtalya, Belçika, Almanya, Katar, Avusturya, Çekya, Kosova, Bosna Hersek, Suudi Arabistan, Kazakistan gibi ülkelerin Polis Akademilerinde uluslararası polis eğitimleri, işbirlikleri ile yüksek lisans jüriliği ve devleti temsilen üst düzey görevlerde bulundu. Özellikle son yıllarda terörün kamusal alanda olan etkilerinin yanı sıra terörizmin mali ve personel boyutu üzerinde çalışmaları bulunmaktadır.

Son olarak Polis Akademisi Başkanlığında polis ve komiser yardımcısı alım ve eğitimi ile rütbe terfi süreçlerinin planlamasında yer aldı. Ulusal ve uluslararası çok sayıda çalışması bulunan Prof. Dr. Çomaklı iyi derece İngilizce bilmekte olup, evli ve üç çocuk babasıdır.

ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI NEDEN İSTİFA ETTİ?

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek YÖK ve Cumhurbaşkanlığı'na istifasını sunduğunu açıkladı.