Amerika'da silah satışlarında inanılmaz artış

Koronavirüs (Kovid-19) salgının merkez üssü haline gelen Amerika'da bireysel silahlanma artıyor. Ülkede silah ve mühimmat satışının yüzde 800 arttığı kaydedilirken, bu durumun ülkede toplumsal kaosu tetiklemesinden korkuluyor.

Yayınlanma Tarihi: 02.04.2020 18:47
Değiştirme Tarihi: 02.04.2020 18:47
Amerika'da silah satışlarında inanılmaz artış

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir çok ülkede tuvalet kağıdı başta olmak üzere gıda malzemelerinde satışlar tavan yaparken, ABD'de ise son haftalarda silah satışlarında patlama yaşandı.

SİLAH VE MÜHİMMAT STOKLADILAR

Pandeminin toplumsal huzursuzluğa yol açacağı tedirginliği yaşayan Amerikalılar silah ve mühimmat stoklamaya başladı.

SİLAH SATIŞLARI YÜZDE 800 ARTTI: "DÜZEN BOZULACAK" KORKUSU

ABD'deki birçok silah mağazası sahibi, salgının yol açabileceği ekonomik krizin sosyal düzeni bozacağı endişesiyle satışlarda artış yaşandığını ifade etti. Dong's Guns Ammo and Reloading silah şirketinin sahibi David Stone yaptığı açıklamada, "Satışlarda yüzde 800 civarında bir artış yaşadık. Bu koronavirüs korkusu. Bunu anlamıyorum ve mantıksız olduğunu düşünüyorum" dedi.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ DOĞURACAK

ABD'deki eyaletlerde silah satışlarının patlak vermesi ülkedeki güvenliği de tehdit ediyor. Trump yönetimi virüs salgınının daha uzun süreceği ve vakaların artacağı konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor. Bu durum göz önüne alındığında Amerika'da toplumsal kaosun baş göstermesi, yağma olaylarının artması ve hayatta kalabilmek için insanların birbirlerini öldürmesi söz konusu olabilir.