Amerika'da (ABD) neler oluyor? Amerika'da çıkan olayların nedeni ne?

ABD'de yaşanan olaylar sonrası birçok kişi gelişmeleri endişe ile takip ederken, internet üzerinden birçok kişi de 'ABD'de neler oluyor?' aramalarını sorgulamalara devam ediyor. ABD'de kasım ayından gerçekleşen seçimler sonrasında Trump destekçileri protestolarını sürdürmeye devam etmiş. Dün yaşanan olay sonrası ise ortalık iyice karıştı. Peki, Amerika'da neler oluyor? Amerika'da çıkan olayların nedeni ne?

Yayınlanma Tarihi: 07.01.2021 09:49
Değiştirme Tarihi: 07.01.2021 09:49
Amerika'da (ABD) neler oluyor? Amerika'da çıkan olayların nedeni ne?

3 Kasımda sona eren başkanlık seçimleri sonrasında, Joe Biden'in yeni başkan olduğu kesinleşmiş ve ABD'de olaylar zinciri başlamıştı. Trump'ın kaybetmesinin ardından, Trump destekçileri bu mağlubiyeti kabul etmemiş ve protesto yapmıştı. Dün gece ise Trump destekçileri ABD Kongre Binası'nı basarak ele geçirdi. Peki, Amerika'da neler oluyor? İşte detaylar.

AMERİKA'DA NELER OLUYOR?

Washington'da Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken Trump destekçileri Kongre Binası dışında protestolarda bulunuyordu. Birtakım destekçiler Kongre binasını bastı. Mike Pence, güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldı. Kongredeki oturumlara ara verildi.

ABD'nin başkenti Washington'da çıkan oalylar nedeniyle yerel saatle 18:00'den sonra şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Polis biber gazı ve ses bombaları kullanırken bazı göstericilerin yaralandığı ifade edildi. 

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "ABD Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

BİR KADIN SİLAHLA YARALANDI

ABD Kongresinde, ABD Başkanı Donald Trump destekçileri ile polis arasında yaşanan çatışmada bir kadının silahla ağır yaralandığı bildirildi.

KONGRE BİNASINDA SİLAHLAR ÇEKİLDİ

Haber ile ilgili metin girin!.

BİDEN'DAN ÇAĞRI

Biden, başkanlığının tescil edileceği Kongre oturumunun, Trump destekçilerinin baskını yüzünden kesintiye uğraması üzerine başkent Washington'da başlayan olayların ardından açıklamalarda bulundu.

ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik "görülmemiş saldırılara" son verilmesi çağrısında bulunan Biden, "Başkan Trump'ı TV'ye çıkarak ettiği yemini yerine getirmesi, Anayasa'yı savunması ve bu kuşatmaya son verilmesini talep etmeye çağırıyorum." dedi.