Amasya'da tezgahın rekortmeni erik oldu: Tanesi 20, kilosu bin lira

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan ve kilosu ortalama 2-3 liradan alıcı bulan yeşil eriğin fiyatı altınla kafa kafaya gidiyor. Amasya'da bir manav, 3 tane yeşil eriği 60 liradan, kilosunu ise bin liradan satıyor. Eriğin fiyatını gören bir vatandaş ise şaşkınlığını gizleyemeyerek, 'Kuyumcuya mı manava mı geldik' ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 14.01.2021 11:14
Değiştirme Tarihi: 14.01.2021 11:17

Kış mevsiminde de manav tezgahlarında yerini alan yaz meyvelerinin rekortmeni erik oldu. 3 tane yeşil erik 60 liraya, kilosu ise bin liraya satılıyor. 


Amasya'nın Suluova ilçesinde yeşil eriğin fiyatını öğrenen bir vatandaş, "Kuyumcu dükkanına mı geldim yoksa manava mı" diyerek şaşkınlık yaşadı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Manava değil de kendini kuyumcu dükkanına girmiş gibi hissettiğini söyleyen Cumali Tanrısever, "Manavımız 3 tane eriğe '60 lira' dedi. Şu an şaşkınlık içerisindeyim. Yazın özellikle hiç para vermeden aldığımız yerler oluyordu. Malum kış mevsiminden dolayı bulunmayan bir meyve, ben kilosunu 20-30 liradan alırım diye düşünüyordum. 3 tanesi 60 liradan tanesi 20 liraya geliyor. İlk girdiğimde burası manavlıktan kuyumculuğa dönmüş dedim" ifadelerini kullandı.

Küçük yaşlardan beri ilçede pazarcılık işi yapan manav Mustafa Karatağ ise, "Malum kız mevsimi, korona virüs salgını ve üretimin az olması nedeniyle erik artık kilo ile değil tane ile satılıyor. Müşteriler fiyatını söylediğimizde çok şaşırıyor. Aşeren hamile eşinin isteğini yerine getirmek isteyen eşler işletmemize gelip istedikleri ürünü bulunca mutlu oluyorlar" dedi.

 

Kaynak: DHA