Altın fiyatları ne olacak? "Kritik dönemeç olabilir"

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, ons altın fiyatları için “Yaz dönemi Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) açıklamaları çok şeye gebe olduğundan, altın açısından da kritik bir dönemeç olabilir” dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 16.04.2021 15:08
Değiştirme Tarihi: 16.04.2021 15:08
Altın fiyatları ne olacak? 'Kritik dönemeç olabilir'

İşte Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan'ın altın fiyatları için açıklamaları şöyle:

Yatırımcılar ABD ve Çin’den gelen ekonomik verileri ve toparlanmanın derecesini değerlendirirken, gerileyen tahvil faizleri altının yükselmesindeki ana sebep olarak görünüyor. Alınan ekonomiye dair son rakamlar; salgının derecesinin iyileştiğini ve tüketicilerin daha fazla harcadıklarını gösteriyor. Buna karşılık; hizmetten ve talepten kaynaklı enflasyon artışının etkilerinin sınırlı görülmesi tahvil getirilerine aşağı olarak yansımış durumda. Yeni bir enflasyon ısınması fiyatlaması tahvil piyasasında olmadığından dolayı faizlerdeki gerileme altına pozitif yansıdı.

ABD’deki verilere baktığımızda; perakende satışlarının harcama çeklerinden gelen doping etkisinin yanı sıra, işletmelerin yeniden açılması ve işe alımların da yeniden açılmasıyla harcama yetisi kazanan bireysellerin etkisiyle oldukça yüksek bir hızda arttığı görülüyor. Çin de baz etkisiyle yüksek büyüme kaydetti ve tüketici talebi kademeli de olsa toparlanıyor.

Altın, biraz daha pozitif bölgeye kayarken gümüşün de yukarı doğru tepki göstermesi olumlu bir işaret. Spekülatif talep anlamında gümüş önemli bir öncü… Diğer taraftan; ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal genişleme politikasına olan algının da fiyatlamada çok önemli bir yeri bulunuyor. ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın son konuşmasına Fed’in faizleri artırmadan önce parasal genişlemeyi azaltmaya başlayacağı ifade ediliyor. Bu da çok daha öncesinde de iletişim kurulması demek olacaktır. Yaz dönemi Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) açıklamaları çok şeye gebe olduğundan, altın açısından da kritik bir dönemeç olabilir. 

(bigpara)