Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Almanya'dan PKK'ya cevap!

Almanya'dan PKK'ya cevap!

Almanya'dan Cemil Bayık'a sert yanıt.

11.04.2015 01:22

Berlin'de Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen toplantıda  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Plate, Cemil Bayık'ın dün Alman basınına  yansıyan "örgütün Almanya'da geçmişteki faaliyetlerinin bir daha yaşanmayacağı"  şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi. 

 Federal İçişleri Bakanlığı'nın Bayık'ın dünkü açıklamaları da dahil  olmak üzere PKK hakkındaki bütün gelişmeleri dikkatle takip ettiğini belirten  Plate, İçişleri Bakanlığı'nın PKK meselesini önemsediğine işaret etti. Plate,  "Dün yapılan açıklamalar yalnız başına kısa vadede PKK hakkında şimdiye kadarki  değerlendirmelerin değiştirilmesi imkanını sunmuyor" ifadesini kullandı. 

Almanya Yeşiller Partisi'nin eş başkanlarından Cem Özdemir de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, PKK'nın Almanya'daki şiddet olaylarından dolayı özür dilemesinin geç kalmış bir hamle olduğunu belirtti. 

 PKK'nın Türkiye'deki şiddet eylemlerinden de vazgeçmesi gerektiğini  vurgulayan Özdemir, "Şiddetten kalıcı bir şekilde vazgeçmek Türkiye'de de uygulanmalı" dedi.  

Bayık, Alman WDR ve NDR televizyonlarına verdiği röportajda, Alman  halkından PKK'nın şimdiye kadar Almanya'da düzenlediği eylemlerden dolayı özür dilemişti. 

 Avrupa Birliği ülkelerinde ve Almanya'da terörist örgüt listesinde yer  alan PKK'ya karşı Almanya'da 2004 yılından bu yana açılmış 4 bin 500 suç dosyası  bulunuyor.  

Yorumlar | 0
üye profil