Almanya'da koronavirüs test sonuçlarında skandal gecikme!

Almanya Bavyera'da tatilden dönenlere koronavirüs testi yapıldı. Otobanlarda kurulu test istasyonlarında 44 bin test yapıldı, 900 test pozitif çıktı ama test sonuçları taraflara bildirilmedi. İşte detaylar... 

Yayınlanma Tarihi: 13.08.2020 15:17
Değiştirme Tarihi: 13.08.2020 15:18
Almanya'da koronavirüs test sonuçlarında skandal gecikme!

Almanya Bavyera'da tatilden dönenlere yapılan koronavirüs testlerinin sonucunun 3 ile 5 gün arasında bildirileceği şaşkınlığa neden oldu. Eyalet Sağlık Bakanı Melanie Huml, test sonuçlarının bildiriminde büyük sorunlar yaşandığını kabul ederken, Sağlık Bakanı Huml, testi pozitif çıkan 900 kişiye test sonucunun halen iletilemediğini açıkladı. 

"HEMEN BERTARAF EDİLMELİ"

Hristiyan Birlik partilerinin başbakan adayı olarak görülen Markus Söder durumu "çok can sıkıcı" olarak niteledi ve "Hemen bertaraf edilmeli ve bir daha tekrar etmemeli" dedi. Ancak muhalefet Markus Söder'i gelişmelerden sorumlu tuttu. SPD ve FDP, hatayı "bariz bir hükümet beceriksizliği" olarak niteledi. Bavyera eyalet meclisi SPD milletvekili Markus Rinderspacher, "Bu hata aydınlığa kavuşturulmalı" dedi. FDP Federal Meclis Grup Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorf, "900 koronavirüs taşıyıcısına haber verilmemesi onların başkalarına bulaştırması adam yaralamaya girer. Nerde Söder?" diye sordu.

"AŞIYA KAVUŞACAĞIZ"

Öte yandan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, gelecek aylarda aşının piyasaya çıkacağı umudunu vererek, "Gelecek aylarda olmasa bile gelecek yıl mutlaka bir aşıya kavuşacağız" dedi.

(Hürriyet)