Almanya'da koronavirüs şoku! 24 saatte 6 bin 638 yeni vaka!

Almanya’da Robert Koch Enstitüsü'nün açıklamasına göre, ülkede son 24 saatte 6 bin 638 kişide koronavirüs saptandı. Bu rakam virüsün Almanya'da ortaya çıktığı günden itibaren en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Yayınlanma Tarihi: 15.10.2020 10:32
Değiştirme Tarihi: 15.10.2020 10:32
Almanya'da koronavirüs şoku! 24 saatte 6 bin 638 yeni vaka!

Son 24 saatte 6 bin 638 yeni koronavirüs vakasının tespitiyle Almanya, salgının başından beri en yüksek vaka sayısını görmüş oldu. Öte yandan ülkede son 24 saatte 33 kişi koronavirüs nedeniyle can verirken, vaka sayısı 341 bin 223'e ve virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 9 bin 710'a çıktı.

"EKONOMİ OLUMSUZ ETKİLENECEK"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüsteki son durum için endişelendiğini ve ikinci bir dalganın hem sağlık sistemini hem de ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini açıkladı. Merkel, 16 eyalet başbakanıyla sekiz saat süren toplantı sonrası, "Yükselen vaka sayıları beni endişelendiriyor. Bunu durdurmalıyız. Kontrol edilemeyen bir artışın meydana gelmesini önlemeliyiz. Zaten üst aşamadayız ve salgının bu aşaması ciddi. Kovid-19 nedeniyle Almanya'nın yaklaşık 250 milyar avro borçlanması gerek. İşte bu yüzden ikinci bir dalgayı sağlık sisteminin yanında ekonomik olarak da kaldıramayız" açıklamasını yaptı. 

ALMANYA'DAKİ KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ 

Restoran, kafe ve barlar saat 23.00'ten itibaren kapanmak zorunda. Bu saatlerden itibaren içki yasağı geçerli olacak.

Riskli bölgelerde maske takma mecburiyeti daha da genişletilecek.

Özel eğlenceler maksimum 10 kişi ile sınırlandırılacak. Sadece iki hane halkı birbirini ziyaret edebilecek.

Açık alanda da en fazla 10 kişi bir araya gelebilecek.

Başbakanlıktaki toplantıda üzerinde tam olarak anlaşılmayan konu ise konaklama yasağı oldu. Almanya içinde bir eyaletten diğer eyalete seyahat edenlere otellerde konaklama yasağı getirilmesi konusunda bazı eyaletlerin itiraz etmesi nedeniyle bu konunun 8 Kasım'da tekrar görüşülmesinin planlandığı açıklandı.

(AA)