Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Almanya'da cami kundaklandı

Almanya'da cami kundaklandı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Witten kentinde bulunan Sultan Ahmet Camisi'nin kundaklandığı önü sürülürken, Bochum polisi olayın çok yönlü soruşturulduğunu açıkladı.

15.04.2015 06:40

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) ait Sultan Ahmet Camisi'ndeki güvenlik kameralarında kundaklama anının ve saldırganın görüldüğü ifade edildi. Saldırganın camiye abdesthane bölümünden girdiği ve benzin bidonuyla camiyi ve gençlik merkezini kundakladığı belirtildi.Cami derneği başkanı Veysel Arslan, cemaatle beraber sabah namazını kılmak için 05.30'da camiye geldiğinde dumanı gördüğünü ve hemen itfaiyeye haber verdiklerini söyledi.Yangın nedeniyle caminin kullanılamaz hale geldiği, halı ve duvarlarının zarar gördüğü ifade edildi.Öte yandan DİTİB tarafından yapılan yazılı açıklamada saldırının ülkede yaşayan Müslümanları endişeye sevk ettiği ifade edildi.

Olayda can kaybının olmamasının sevindirici olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Witten DİTİB Merkez Camisi'ne yönelik bu eylem, Müslüman toplumu olarak bizleri endişeye sevk etmektedir. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmaması ise tek tesellimizdir. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) olarak, son zamanlarda artış gösteren mabedlere yönelik saldırılar sonucunda tekrar ifade ediyoruz ki, mabedlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, ayrıca toplumsal kargaşanın her türlüsünü bütün kararlılıkla, nefret ve şiddetle kınıyoruz. Saldırıların faillerinin Alman emniyet birimlerince en kısa sürede kanun önüne çıkarılacağını ümit ediyor, böylesine menfur olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz.'' 

Yorumlar | 0
üye profil