Almanya Başbakanı Angela Merkel'den BioNTech kurucuları Uğur Şahin ile Özlem Türeci'ye övgü!

Dünya çapında 67 milyonu geçen insanı enfekte eden koronavirüs salgınının başından bu yana temkinli bir şekilde hareket eden ve ülkesini bu şekilde yönlendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısını bulan BioNTech’in kurucularından Türk göçmenlerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin koronavirüse (Covid-19) karşı aşıyı bulmalarından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2020 09:36
Değiştirme Tarihi: 08.12.2020 09:36
Almanya Başbakanı Angela Merkel'den BioNTech kurucuları Uğur Şahin ile Özlem Türeci'ye övgü!

Almanya’nın 16 kentinde Türkçe ve Almanca yayın yapan Berlin merkezli Metropol FM’e konuşan Merkel, “Aşıyı bulanlardan birinin Türk kökenli Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci olmasından ve BioNTech ile Pfizer’da aşı için temel bilimsel katkıyı yapmalarından dolayı çok mutlu oldum” dedi.

BioNTech’in hazırladığı aşının Ocak başında Avrupa’da kullanılabileceğini düşündüklerini belirten Merkel, Kovid-19 salgınını önlemek için toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiğine dikkati çekti. Merkel, “Bu kadar insana aşı yapmak aylar sürecek. Önce yaşlılar ve sağlık çalışanlarının korunması gerekiyor. 2021’in ikinci yarısında daha çok aşı olacak ancak kış ayları düşünüldüğünde henüz yeterli aşı olmayacak. Tüm bilgilerime dayanarak ve emin olarak bunun bir virüs olduğunu söylüyorum. Bu virüs karşısında çaresiz değiliz. Topluma bağışıklığı kazandırabilirsek, eski hayatımıza dönebileceğiz. Toplumda bağışıklık kazanılsa bile bir süre daha sevdiğimiz insanlarla mesafeyi korumak zorunda kalacağız” dedi.