Alman aşısı ne zaman gelecek? Tarih belli oldu

Milyonlar Alman aşısının ne zaman geleceğini merak ederken, konuyla ilgili DMO Genel Müdürü Mücahit Özdemir açıklama yaptı. Özdemir, "BioNTech-Pfizer aşısı için geçen yılın sonunda bir anlaşma sağlandığını belirterek, "Anlaşma sonunda 4.5 milyon doz teslimatı mart sonuna kadar yapılacak" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 18.02.2021 09:23
Değiştirme Tarihi: 18.02.2021 09:23
Alman aşısı ne zaman gelecek? Tarih belli oldu

TBMM KİT Komisyonu'nda Devlet Malzeme Ofisi'nin (DMO) hesapları görüşüldü. DMO Genel Müdürü Mücahit Özdemir, Alman aşısının ne zaman geleceğini açıkladı. Özdemir, BioNTech-Pfizer aşısı için geçen yılın sonunda bir anlaşma sağlandığını, ancak anlaşmada bir iki düzeltme yapıldığı için bugüne kadar gelindiğini belirterek, "Anlaşma sonunda 4.5 milyon doz teslimatı mart sonuna kadar yapılacak. Henüz bir kargo teslimatı yapılmadı, fiyat da 12 dolar olarak ortaya çıktı. Biontech aşısında teslim planında herhangi bir gecikme yok" dedi. 

"EN UCUZ AŞIYI BİZ ALDIK"

Sinovac aşısının aracılar vasıtasıyla alındığı iddialarına da değinen Özdemir, "Dünyada en ucuz aşıyı şu an Türkiye aldı. Şimdiye kadar 25 milyon tanı kiti satın alındı. 12.60 lira tanı kiti, 7.70 TL de taşınma sıvısı Vinod'e verildi. Bu da uygun bir fiyat" açıklamasını yaptı. 

(Sabah)