Alışveriş yapan herkesi ilgilendiriyor: 1 kuruş para üstünü vermeyen firma 5 bin lira tazminat ödeyebilir

Çarşı mağaza ve marketlerde dikkat çekmek için konulan 19.99 lira, 49.90 gibi etiketlerle ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Bu fiyat etiketi koyan mağazalardan yapılan alışverişte, 1 kuruş para üstünü 'bozuk para yok' gerekçesiyle ödemeyen firmanın, dava açılması durumunda tüketiciye 5 bin lira tazminat ödemek durumunda kalabileceği ifade edildi. Konuyla ilgili açıklama Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz'den geldi. Gündüz, dikkat çekmek için kullanılan bu yönteme sık sık başvurulduğunu, alışveriş sonrası da kasada genellikle, 1, 5 ya da 10 kuruşun, bozuk para olmadığı gerekçesiyle tüketiciye para üstü ödenmediğini hatırlattı.

Yayınlanma Tarihi: 16.02.2021 09:59
Değiştirme Tarihi: 16.02.2021 09:59
Alışveriş yapan herkesi ilgilendiriyor: 1 kuruş para üstünü vermeyen firma 5 bin lira tazminat ödeyebilir

Neşet Gündüz, zaman zaman kişilerin de 'Ne olacak 1 kuruştan' düşüncesiyle tenezzül etmediğini dile getirdi. Gündüz, 99 kuruş gibi küsuratlı satış yapan mağazalardan para üstü talep edilmedikçe ödenmeyen bu kuruşların, birikerek büyük meblağlar oluşturduğunun altını çizdi.

Para üstü olarak ödenmeyen 1, 10 kuruşların yıllık bazda büyük meblağlara tekabül ettiğini söyleyen Neşet Gündüz, vergi usul kanununa göre 1 kuruş para üstünün ödenmemesinin de suç olduğunu belirtti. 

'ETİKET FİYATI VE FİŞE DİKKAT EDİLMELİ'
Tüketicilere ürünün etiket fiyatı ile alışveriş fişindeki miktarı karşılaştırmaları çağrısı yapan Gündüz, dikkat edilmesi gerekenleri şu sözlerle anlattı:

"Tüketicilerimizin dikkat etmesi gereken husus. Para üstü alırken, fişlerini kontrol etsin. 19.90 kuruş üründen 20 lira alınıyor. Para üstü talep ettiğinizde 'bozuk yok' ya da 'faturaya işleniyor' deniliyor. Faturaya baktığınızda 19.90 kuruş çıkış var ama 20 lira belirtilmiyor. Böylelikle tüketici 20 lira ödüyor. Bu tüketiciyi yanıltmaya girer. Etikette belirtilen fiyata göre para üstü verilmeli."

'PARA ÜSTÜ ÖDEMEYEN FİRMA 5 BİN LİRA TAZMİNAT ÖDER'

Gündüz, tüketicinin 1, 5 ya da 10 kuruş para üstü ödemeyen firmalara yönelik şikayette bulunup, maddi ve manevi tazminat davası açarak, firmayı kendisine 5 bin lira tazminat ödemeye zorunlu bırakabileceğinden bahsetti. Tüketicilerden ödenmeyen para üstü hakkında tutanak tutturmasını talep eden Gündüz, "Size para üstü verilmediğinde ya da para üstü vermeyip ürünü iade etmenizi önerdiklerinde tutanak tutup, imzalattırın. Tutanakla kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine yapılan başvuru sonrası şikayet kabul edilirse firma 10 kuruşu öder. Hakem heyetinden alınan evrakla maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. 10 bin liraya kadar maddi ve manevi tazminat davasında kişiler harç ödemiyor. Masraf yapmadan açılabilen davada alınacak kararla firmaya ceza kesilir ayrıca firma tüketiciye de 4-5 bin lira civarında tazminat ödemek zorunda kalır" dedi.

(DHA)