ALES/3 ne zaman yapılacak? İşte ALES geç başvuru ve sınav tarihi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (ALES) üçüncüsü hakkında tarih araştırmaları yapılmaya devam ediyor. Yüksek lisans yapmak isteyen binlerce üniversite mezunu kişinin katılım sağlayacağı ALES sınavı için başvurular tamamlandı. ÖSYM tarafından yayımlanan bilgilere göre ALES/3 geç başvuru tarihi belli oldu. Peki, ALES/3 ne zaman yapılacak? İşte ALES geç başvuru ve sınav tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 19.10.2021 12:37
Değiştirme Tarihi: 19.10.2021 12:37
ALES/3 ne zaman yapılacak? İşte ALES geç başvuru ve sınav tarihi

ALES/3 sınavı ÖSYM tarafından ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı sınava katılım sağlayacak olan binlerce kişi tarafından sorgulanmaya devam ediyor. 6 Ekimde başlayan ve 14 Ekimde sona eren ALES başvuruları için geç başvuru tarihi belirlendi. Peki, ALES/3 ne zaman yapılacak? İşte ALES geç başvuru ve sınav tarihi.

ALES NE ZAMAN YAPILACAK? 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının üçüncüsü 21 Kasım tarihinde merkezi olarak düzenlenecek. Sınavın başvuruları 6 Ekim’de başladı ve 14 Ekim’de sona erdi. Geç başvuru tarihi ise 21 Ekim olarak açıklandı. ALES sonuçları ise 16 Aralık’ta açıklanacak.

Sınavda sayısal ve sözel testler uygulanıyor. Sınav, saat 10.15’te başlıyor ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) süre veriliyor. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa (sadece ALES/1 Sınavı) ve Kırgızistan-Bişkek’te (sadece ALES/1 Sınavı) düzenleniyor. Bişkek’te sınav Türkiye saati ile 10.15’te başlıyor.

İlgili Sayfalar: Playlist