ALES/3 başvuruları ne zaman bitecek? ALES başvuru ücreti ne kadar?

ALES/3 sınav başvurularının ne zaman biteceği, yüksek lisans yapmak isteyen adaylar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. 6 Ekim tarihinde başlayan ALES başvuruları için bugün son gün. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, adaylar 14 Ekim'e kadar sınava başvurabilecek. Peki, ALES başvuru ücreti ne kadar? İşte başvuru sayfası.

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2021 12:04
Değiştirme Tarihi: 14.10.2021 12:04
ALES/3 başvuruları ne zaman bitecek? ALES başvuru ücreti ne kadar?

ALES/3 başvuruları için binlerce aday tarafından tarih araştırılması yapılmaya devam ediyor. Adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından başvuru yapabilecek. 6 Ekim tarihinde başlayan ALES/3 başvuruları ise bugün sona erecek. Peki, ALES başvuru ücreti ne kadar? İşte başvuru sayfası.

ALES BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTECEK? 

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, adaylar 14 Ekim'e kadar sınava başvurabilecek.

Adaylar sınava elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla, bireysel olarak "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından başvuru yapabilecek.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2021-ALES kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar Kılavuza ÖSYM'nin internet adresinden erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

ALES BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYINIZ

BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

ALES oturumunda belirlenen 145 TL başvuru ücreti, ALES kılavuzunun arka sayfasında yer alan bankalara yatırılacak.

ALES BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR? 

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilecektir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.Adayların, sınav ücretini yatırırken banka görevlisine, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) başvuru yaparken bildirdiği T.C. Kimlik veya Y.U. Numarasını, adını, soyadını ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Adaylar isterlerse sınav ücretini banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilirler.

Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatlice incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık varsa bankadan ayrılmadan önce bu yanlışlığı mutlaka düzelttirmeleri gerekmektedir.

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar sınav ücretini, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaktır.