ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? İşte 2021 ÖSYM ALES başvuru ve sınav takvimi

ALES başvuruları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, üniversiteden mezun olmuş ve kariyerlerinde ilerlemek için yüksek lisans yapmak isteyen adaylar tarafından sorgulanmaya başladı. ALES/2 sınavı ve ALES başvuru tarihleri açıklandı. Peki, ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? İşte 2021 ÖSYM ALES başvuru ve sınav takvimi.

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2021 13:53
Değiştirme Tarihi: 27.05.2021 13:53
ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? İşte 2021 ÖSYM ALES başvuru ve sınav takvimi

ALES/2 sınavı ve başvuru tarihleri ne zaman sorusunun yanıtı, yüksek lisans yapmak için sınava katılım sağlayacak binlerce kişi tarafından sorgulanmaya başladı. ÖSYM'den alınan bilgilere göre; ALES/2 19 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Başvuruları ise 3 Ağustos tarihinde gerçekleşecek.

KİMLER ALES'E BAŞVURU YAPABİLİR? 

ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir. Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.