ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi...

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı, sınava katılım sağlayan binlerce üniversite mezunu aday tarafından sorgulanmaya devam ediyor. ÖSYM tarafından gerçekleşen bu yılın son ALES sınavının sonuç tarihi belli oldu. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yayınlanma Tarihi: 03.12.2019 10:07
Değiştirme Tarihi: 03.12.2019 10:07
ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi...

ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen ALES sınavının bu yıl ki son sınavı geçtiğimiz haftalarda tamamlanmıştı. ALES/3 sınavının tamamlanmasıyla birlikte sınava katılım sağlayan binlerce kişi, sonuçların açıklanacağı tarihi merak etmeye başladı. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM tarafından belirlenen tarih.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES sonuçları, ÖSYM'nin takvimine göre 12 Aralık tarihinde erişime açılacak. Sonuçlar açıklandığı zaman haberlerimizde yer vereceğiz.

ALES PUANI NASIL HESAPLANIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının
dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.