ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından verilen ALES sonuç tarihi

ALES, üniversite mezunu birçok kişinin akademik hayatında yükselebilmesi için girdikleri yüksek lisans sınavıdır. 19 Eylül tarihinde gerçekleşen ALES/2 sınavı sonuçları, sınava katılım sağlayan binlerce kişi tarafından merak ediliyor. ÖSYM tarafından belirlenen tarihle birlikte ALES sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından verilen ALES sonuç tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 28.09.2021 10:24
Değiştirme Tarihi: 28.09.2021 10:24
ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından verilen ALES sonuç tarihi

ALES sonuçları, sınava giren binlerce üniversite mezunu vatandaş tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Yılda üç defa düzelenen ALES sınavının ikincisi 19 Eylül tarihinde düzenlendi. Binlerce kişinin sınava katılımının ardından sonuçların açıklanacağı tarih merak ediliyor. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından verilen ALES sonuç tarihi.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

ALES sonuçları 14.10.2021 tarihinde erişime açılacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.
Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.