ALES sınav yerleri açıklandı mı? ÖSYM ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak?

ALES sınav yerleri açıklandın mı sorusunun yanıtı, bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan ALES sınavına katılım sağlayacak olan adaylar tarafından sorgulanmaya başladı. Sınava kısa bir süre kala sınav yerlerini öğrenmek isteyen adaylar, ÖSYM tarafından yapılacak olan ALES/2 sınav yerleri açıklamasını bekliyor. Peki, ALES sınav yerleri açıklandı mı? ÖSYM ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak?

Yayınlanma Tarihi: 09.09.2021 10:04
Değiştirme Tarihi: 09.09.2021 10:04
ALES sınav yerleri açıklandı mı? ÖSYM ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak?

ALES/2 sınavı için geri sayım başladı. Bu yıl ikinci kez yapılacak olan ALES sınavına artık çok az bir zaman kaldı ve sınava katılım sağlayacak adaylar, sınav giriş yerlerini merak ediyor. Peki, ALES sınav yerleri açıklandı mı? ÖSYM ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak?

ALES SINAV YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Bu sene ikinci kez düzenlenecek olan ALES 19 Eylül'de gerçekleşecek. ÖSYM tarafından yayınlanan ALES başvuru kılavuzunda Sınava Giriş Belgesinin sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinmeleri gerekeceği bildirildi. Bu bilgiler göz önüne alındığında, ALES sınav yerlerinin 9 Eylül perşembe günü açıklanması bekleniyor.

Sınav yerleri açıklandıktan sonra adaylar bu belgeyi, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden alabilecekler.

Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde adayın fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidirler.

Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

ALES/2 NE ZAMAN YAPILACAK? 

ALES/2 19 Eylül tarihinde yapılacak. Sınavda sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır.

Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa (sadece ALES/1 Sınavı) ve Kırgızistan-Bişkek’te (sadece ALES/1 Sınavı) yapılacaktır. Bişkek’te sınav Türkiye saati ile 10.15’te başlayacaktır.

Sonuçlar 14 Ekim’de erişime açılacak. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.