ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? ALES/2 sonuç sorgulama ekranı

ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı, sınava katılım sağlayan binlerce kişi tarafından sorgulanıyor. Akademik kariyerlerinde ilerlemek ve yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin girdiği ALES/2 sınavı 19 Eylül'de tamamlanmıştı. Peki, ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? İşte ALES/2 sonuç sorgulama ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 04.10.2021 16:31
Değiştirme Tarihi: 04.10.2021 16:31
ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? ALES/2 sonuç sorgulama ekranı

ALES/2 sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürmeye devam ediyor. 19 Eylül tarihinde ÖSYM tarafından yapılan ALES/2 sınavına binlerce üniversite mezunu vatandaş katılım sağladı. Gözler şimdi ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı zamana çevrildi. Peki, ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? İşte ALES/2 sonuç sorgulama ekranı.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

ALES sonuçları 14.10.2021 tarihinde erişime açılacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.
Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.