ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı! | ALES/2 sınav sonuçları sorgulama ekranı

ALES/2 sınav sonuçlarında bekleyiş son buldu ve sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Bu yıl 19 Eylülde ikinci kez düzenlenen ALES sınavının ardından, sınava katılım sağlayan adaylar büyük bir merakla sonuçların açıklanmasını bekliyordu. ÖSYM tarafından yapılan duyuruyla birlikte sonuçlar açıklandı. İşte 2021 ALES sınav sonuçları sorgulama ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2021 10:54
Değiştirme Tarihi: 12.10.2021 10:54
ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı! | ALES/2 sınav sonuçları sorgulama ekranı

ALES sınav sonuçları açıklandı. Binlerce yüksek lisans yapmak isteyen üniversite mezunu vatandaşın katılım sağladığı ALES/2 sınav sonuçları erişime açıldı. ALES sonuçları ile ilgili yapılan açıklamada, '19 Eylül 2021 tarihinde uygulanan 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2021-ALES/2) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 12 Ekim 2021 tarihinde saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.' denildi.

ALES SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI-TIKLAYINIZ

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR? 

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.