ALES başvuruları ne zaman alınacak? İşte ALES/2 sınav ve başvuru tarihi

ALES başvuruları ne zaman alınacak sorusunun yanıtı, akademik kariyerlerinde ilerlemek isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanan konular arasında yer alıyor. Üniversite mezunu olan kişilerin yüksek lisans yapmak için girecekler ALES/2 sınavının sınav ve başvuru tarihleri belli oldu. Peki, ALES başvuruları ne zaman alınacak? İşte ALES/2 sınav ve başvuru tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 27.07.2021 09:55
Değiştirme Tarihi: 27.07.2021 09:55
ALES başvuruları ne zaman alınacak? İşte ALES/2 sınav ve başvuru tarihi

ALES/2 sınav ve başvuru tarihlerinin ne zaman olduğu, sınava katılım sağlamak isteyen binlerce kişi tarafından sorgulanan konular arasında yer alıyor. ÖSYM tarafından paylaşılan bilgiler doğrultusunda, ALES sınav ve başvuruları tarihleri açıklandı. Peki, ALES başvuruları ne zaman alınacak? İşte ALES/2 sınav ve başvuru tarihi.

ALES BAŞVURUSU NE ZAMAN? 

ALES başvuruları ÖSYM takvimine göre 3 Ağustos'ta başlayıp 11 Ağustos tarihinde sona erecek. Başvurular ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden online olarak alınacak.

Geç başvurular ise 17 Ağustos 2021'de alınacak.

Başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının "https://hayatevesigar.saglik.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi, ÖSYM'nin internet sitesinde ilan edilecek.

ALES NE ZAMAN? 

2021-ALES/2 sınavı 19 Eylül'de gerçekleşecek. Sınav sonuçları ise 14 Ekim 2021 tarihinde erişime açılacak.

KİMLER ALES'E BAŞVURU YAPABİLİR? 

ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir. Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.