ALES başvuru ücreti ne kadar? ALES/3 başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

ALES/3 başvuruları tüm hızıyla sürmeye devam ediyor. ALES/2 sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, yılında üçüncü sınavı olan ALES/3 başvuruları adayların gündeminde yer alıyor. 14 Ekim tarihinde sona erecek olan ALES başvuruları için, başvuru ücretinin ne kadar olduğu ve hangi bankalara yatırılacağı araştırılıyor. Peki, ALES başvuru ücreti ne kadar? ALES/3 başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2021 11:58
Değiştirme Tarihi: 12.10.2021 11:58
ALES başvuru ücreti ne kadar? ALES/3 başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

ALES/3 başvuruları tüm hızıyla sürmeye devame diyor. 2021 yılının son ALES sınavı 21 Kasım'da yapılacak. ALES başvuruları 14 Ekim tarihinde sona erecek. Başvurularını henüz tamamlamamış olan adaylar, başvuru ücretlerinin hangi bankalara yatırılacağını merak ediyor. Peki, ALES başvuru ücreti ne kadar? ALES/3 başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

ALES BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

ALES başvuru ücreti 2021 yılında 145 TL olarak açıklandı. 2021 ALES/3 başvuruları 6 Ekim tarihinde başladı. Adaylar işlemlerini 14 Ekim’e kadar yapabilecekler. Sınav 21 Kasım’da düzenlenecek. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa (sadece ALES/1 Sınavı) ve Kırgızistan-Bişkek’te (sadece ALES/1 Sınavı) yapılacaktır. Bişkek’te sınav Türkiye saati ile 10.15’te başlayacak.

ALES BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR? 

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilecektir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.
3

Adayların, sınav ücretini yatırırken banka görevlisine, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) başvuru yaparken bildirdiği T.C. Kimlik veya Y.U. Numarasını, adını, soyadını ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Adaylar isterlerse sınav ücretini banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilirler.

Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatlice incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık varsa bankadan ayrılmadan önce bu yanlışlığı mutlaka düzelttirmeleri gerekmektedir.

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar sınav ücretini, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaktır.