AK Parti'den İzmir için sürpriz hamle

AK Parti İzmir’de, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın talimatıyla her ilçede tüm sandıklara itiraz etti. Seçim kurulları, itirazları iki gün içinde karara bağlayacak.

Yayınlanma Tarihi: 01.04.2014 18:20
Değiştirme Tarihi: 01.04.2014 18:11
AK Parti'den İzmir için sürpriz hamle

İzmir’de seçim gecesi torbaların mühürlenmediğini, ağzı açık şekilde taşındığını öne süren ve İl Seçim Kurulu’nda CHP’lilerle tartışan Ak Parti, hukuki mücadele başlattı. AK Parti İzmir’de 30 ilçe başkanlığına yazılı talimat vererek, tüm sandıkların tamamına itiraz edilmesini istedi. Seçim işlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Refik Uzun imzalı dilekçede "Sayın Binali Yıldırım’ın talimatıyla acilen tüm sandık sonuçlarının tamamına itiraz edilmesi ve oyların yeniden sayılmasının istenmesi gerekmektedir. Hukukçularınızla birlikte saat 15.00’e kadar gereğinin yapılmasını önemle ve acilen rica olunur" diye yazdı.

AK Parti, 10 farklı dilekçe örneği hazırlayarak, ilçe başkanlıklarına gönderdi.

AK Parti’nin seçim işlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Refik Uzun, geçerli ve geçersiz oyların, zarfların yeniden sayılmasına karar verilmesini istediklerini söyledi.

CHP iki ilçeye itiraz etti
CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Selçuk’ta sandıkların yarısına, Menderes’te ise yüzde 40’ına itiraz ederek oyların yeniden sayımını istediklerini açıkladı. Seçim kurulları itirazları iki gün içinde karara bağlayacak.

AKP'den Kırklareli'de itiraz
Kırklareli'de de AK Parti Merkez İlçe Teşkilatı’nca 30 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimde merkez ilçede kullanılan ve geçersiz olan yaklaşık 2 bin 400 oyun CHP’den belediye başkanı seçilen Mehmet Siyam Kesimoğlu lehine geçerli sayıldığı iddiasıyla seçim kurulu başkanlığına itiraz dilekçesi verildi.

Kesin olmayan sonuçlara göre Kırklareli’nde CHP’li belediye başkan adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu 16 bin 25, AK Parti adayı Selahattin Minsolmaz ise 14 bin 737 oy almıştı.

İstanbul Büyükçekmece'de itiraz
AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Celal Babayiğit, seçim sonuçlarına itiraz etti.
“Türk demokrasi tarihinde geçersiz oyların rekor kırdığı belediye seçimi Büyükçekmece’deki bu belediye seçimidir” diyen Babayiğit, şöyle konuştu: “6 binden fazla oyumuz özellikle güçlü olduğumuz ve yüzde 80'lere varan oy aldığımız Tepecik ve Muratçeşme mahallelerinde sandık başkanlarının kasıtlı ve yönlendirici tavırlarıyla seçmen yanlış yönlendirilip muhtarlık pusulasının belediye zarfının içerisine konulmasına sebebiyet verilmiştir. Örneğin 116 oy aldığımız sandıkta bu 16 oy olarak gösterilmiştir. 1343 numaralı sandıkta ise 2 ayrı tutanak düzenlendiği ve böylece açıktan sahteciliğin yapıldığı tarafımızdan tespit edilmiştir. Seçmenin 485 sandıkta görev yapan yönetim kurulu üyelerinin Büyükçekmece’de oturmadığı halde oy kullandığı tarafımızdan yine tespit edilmiştir. AK Parti’nin güçlü olduğu Tepecik’teki oy torbalarının çalınmasına dönük eşkıyalık faaliyeti ise cesur arkadaşlarımızın müdahalesi ve emniyetin yardımı ile önlenmiştir. Torbaları taşıyan otobüs tüm camları kırıldığı halde zorlukla ilçe seçime getirilmiştir. Seçim akşamı 25 torbanın nerede olduğu uzun süre bulunamamış, okullar aranmış ancak ondan sonra her nasılsa bir odada unutulduğu söylenmiştir.”