Akılalmaz olay... Çaldıkları parayı ATM'den halayla çektiler

Ankara Emniyeti, zararlı yazılımlarla vatandaşın telefonlarına sızarak banka hesaplarındaki varlıkları ve kredileri çekerek, kripto para hesaplarına aktaran 8 kişilik çeteyi İstanbul ve Ağrı'da düzenlenen eş zamanlı operasyonlar sonucu gözaltına aldı. Şüpheliler, vatandaşlardan çaldıkları parayı ATM'den halay çekerek aldıkları görüldü. 

Yayınlanma Tarihi: 27.02.2021 11:12
Değiştirme Tarihi: 27.02.2021 11:12
Akılalmaz olay... Çaldıkları parayı ATM'den halayla çektiler

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı'nın adını kullanıp hediye kazandınız diyerek vatandaşların telefonlarına zaralı yazılım yüklendiğini tespit etti.

Araştırmalara göre, vatandaşlar bu linklere tıkladığı an cep telefonlarına zararlı yazılımlar yükleniyor, dolandırıcılar ise bu şekilde telefonlara sızarak mobil bankacılık hesaplarına giriş yapıyordu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Şüphelilerin, mağdurların banka hesaplarındaki varlıklarını ve oluşturulan online kredileri çekerek, 3'üncü kişilere ait hesaplar üzerinden kripto para hesaplarına aktardığı ve bu yolla çalınan paranın izini kaybettirdiği ortaya çıkarıldı.

Yapılan tespitler üzerine, çete üyesi 8 kişinin İstanbul ve Ağrı'da bulunan lüks rezidanslarda yaşadığı belirlendi. 23 Şubat Salı günü belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 8 kişi gözaltına alınarak, Ankara Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

5 MİLYON TL HESAP HAREKETİ

Şüphelilerin kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda 1 ruhsatsız silah, 100 dolu fişek ile suçta kullanıldığı tespit edilen çok sayıda dijital materyal ile suçta kullanılan hesaplara ait banka kartları ele geçirildi. Ayrıca, ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesinde, şüphelilerin kendi aralarında haberleşmek için özel programlar kullandıkları, kimlik bilgilerini gizlemek için kod adı kullandıkları ve çok sayıda kişiye ait kimlik ve banka hesap bilgilerinin bulunduğu tespit edildi. Şüphelilerin banka ve kripto para borsalarında bulunan hesap hareketlerinde 5 milyon TL para hareketinin olduğu tespit edildi.

Kaynak: DHA