Akılalmaz iddia: Çinli kadınlar aldatılmamak için eşlerine gizlice bunu içiriyor

Çin'de evli kadınların eşlerinin kendilerini aldatmaması için 'iktidarsızlık ilacı' olarak bilinen bir maddeyi içirdiği öne sürüldü. Söz konusu olay, dünya basınında ve sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. İşte viral olan olayla ilgili diğer ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2021 12:30
Değiştirme Tarihi: 28.04.2021 12:30
Akılalmaz iddia: Çinli kadınlar aldatılmamak için eşlerine gizlice bunu içiriyor

Çin'de yayın yapan Global Times'ın haberine göre  Çinli pek çok kadın, aldatılmamak için eşlerine gizlice iktidarsızla yol açan bir ilaç veriyor. 

Makalede kadınların kocalarına verdiği sentetik östrojenin isminin de dietilstilbestrol olduğu belirtilirken, bu maddenin cinsel gücü azalttığı dile getirildi.

Bu makalenin özellikle mesajlaşma uygulaması WeChat'te yayılması üzerine söz konusu maddenin satışlarında ciddi artış görüldü.

Kısa sürede harekete geçen Çinli yetkililer 'dietilstilbestrol'un satışını yasakladı. Ancak bazı satıcıların ilacı kokusuz ve suda çözünen toz halinde internette gizlice sattığı öne sürüldü.

DSÖ'DEN UYARI: KANSEROJEN

DSÖ bu maddeyi kanserojen olarak nitelendiriyor ve uzak durulmasını tavsiye ediyor.

İlacın etkisini 15 gün içerisinde gösterdiğinin altını çizen uzmanlar ilacın etkisinin sona ermesi için ise en az 21 güne ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.

KADINLAR CEZA ALABİLİR

Bu ilacı gizlice eşlerine içirerek sağlıklarını riske atan kadınların ceza alabileceği de gelen bilgiler arasında.