Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Hayalet gemiler korkusu!

Hayalet gemiler korkusu!

Akdeniz’de kaçakları hurda gemilere dolduran ve daha sonra rotasını programladıkları gemiden kaptanla birlikte ayrılan çeteler korku saçıyor

04.01.2015 04:05

İtalyan sahil güvenlik ekipleri, perşembe gecesi denizde terk edilmiş halde sürüklenen bir gemide yaklaşık 450 mülteciyle karşılaştı. Ardından liman kenti Leuca’nın yaklaşık 65 kilometre açığında seyreden 73 metrelik Sierra Leone bayraklı yük gemisini kurtarmak için bir kurtarma operasyonu düzenlendi.Mürettebatı tarafından terk edildiği anlaşılan gemiye İtalyan sahil güvenlik ekipleri helikopterlerle ulaştı. Daha sonra gemide bulunan mülteciler, gruplar halinde Crotone kentine taşındı. Önceki gün yine İtalya’nın güneyinde denizde terk edilmiş halde sürüklenen bir başka gemi belirlenmiş, “Blue Sky M” isimli yük gemisinde bulunan yaklaşık 768 mülteci kurtarılmıştı. İtalya medyasında yer alan haberlere göre, gemi mürettebatı tarafından oto pilot moduna alındıktan sonra terk edilmişti. Otopilot uygulaması, serdümen olmadan gemiyi istenilen rotada tutmak amacıyla kullanılıyor. İtalyan ekipler geminin kontrolünü ele geçirip rotasını değiştirerek büyük bir facianın önüne de geçmiş oldu. Akdeniz’de ortaya çıkan bu yeni ‘hayalet’ gemiler Avrupa sınır koruma teşkilatı Frontex’i endişelendiriyor.

Acımasızlık“Bu acımasızlığın yeni bir boyutu“ değerlendirmesini yapan Frontex sözcüsü Ewa Moncure, göçmen kaçakçılığından milyonlarca euro kazanıldığına dikkat çekerek insan tacirlerinin elde ettikleri kazanç uğruna yakıtsız ve mürettebatsız bir gemiyi denizin ortasında bırakabildiğini söyledi. Gemi başına 1 milyon $Hayalet gemilerdeki yolcuların çoğu Suriye’den.. Adam başı bin dolar ile 2 bin dolar arası para ödeyen mülteciler, insan kaçakçılarına gemi başına 1 milyon dolar para kazandırıyor. Kaçakçılar yolculuk için hurda gemileri seçiyor. Jilet olacak gemiler, genellikle Türkiye’den hareketle İtalya kara sularına gidecek şekilde oto pilota alınıyor. Yolun ortasında kaptan gemiyi bir tekneyle terk ediyor. Gemi Avrupa’ya ulaşınca sahil güvenlik ekipleri de mültecileri kurtarmaya mecbur kalıyor.
Yorumlar | 0
üye profil