Akademisyenler ve öğretmenler ne zaman aşı olacak? Tarih belli oldu mu?

Akademisyenler ve öğretmenlerin ne zaman aşı olacağına yönelik araştırmalar birçok kişi tarafından internet üzerinden sorgulanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki akşam Twitter'dan tüm öğretmenlere aşı hakkı sunulacağını açıklamıştı. Peki, akademisyenler ve öğretmenler ne zaman aşı olacak? Tarih belli oldu mu?

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2021 09:44
Değiştirme Tarihi: 03.06.2021 09:44
Akademisyenler ve öğretmenler ne zaman aşı olacak? Tarih belli oldu mu?

Öğretmenler ve akademisyenlerin ne zaman aşılama sırasına dahil olacağı, Bakan Koca'nın sosyal medyadan yaptığı açıklama sonrasında sorgulanmaya başladı. Bakan Koca, önümüzdeki hafta aşılama programı için yeni bir dönem başladığını belirterek tüm öğretmenlerin aşılama sırasına dahil olacağını belirtmişti. Peki, akademisyenler ve öğretmenler ne zaman aşı olacak? Tarih belli oldu mu?

ÖĞRETMENLER NE ZAMAN AŞI OLACAK? 

Öğretmenlerin aşılama sürecinin başlayacağını açıklayan Bakan Koca'nın Twitter'dan yaptığı paylaşım şöyle;

Önümüzdeki hafta aşılama programımız için yeni bir dönem daha başlıyor. 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren yaş sınırı olmaksızın tüm öğretmenlerimiz aşı olabilecekler. Aşı ile bağışıklık kazanacak ve salgını gündemimizden çıkaracağız. Bu güce güvenin." ifadelerini kullandı.

AKADEMİSYENLER NE ZAMAN AŞI OLACAK? 

YÖK ya da Sağlık Bakanlığı'ndan akademisyenlerin aşı süreci hakkında henüz bir açıklama gelmedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazı ile üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlatılabilmesi için yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerin bu yılın eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanmasını istedi.

Yükseköğretim Kurulundan, Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda, bütün dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye'nin de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel salgını ile bir yılı aşkın süredir mücadele ettiğine dikkat çekildi.

Sağlık sisteminin güçlü alt yapısı, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumların ve sağlık çalışanlarının fedakarca gayretleri ve etkin yönetişim sayesinde küresel salgın ile mücadelede ülkenin başarılı olduğunun görüldüğü vurgulanan yazıda, bununla birlikte topyekun normalleşme sürecine geçilmesinin ancak aşılanmanın yaygınlaşmasıyla mümkün olacağı belirtildi.

YÖK'ün yazısında, şunlar kaydedildi:

"Bu bağlamda ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir yeri olan yükseköğretim sistemimizde, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bütünüyle normalleşmeye geçilerek sürdürülmesi, yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 2021-2022 eğitim döneminde başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel ile örgün eğitimde okuyan öğrencilerimizin de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır. Aksi takdirde özellikle başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesi kuvvetle muhtemeldir.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerimizin 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması hususunda gereğini önemle arz ederim."