Ölümünden 32 yıl sonra konuştu

Türkiye'de ruhçuluk alanında yapılan çalışmalarla ilgili sır perdesini aralayan yazar Sertaç Mehmet Temizel Dr. Ferhan Erkey'in Ahmet Rasim'in ruhuyla yaptığı konuşmayı bugüne taşıyor.

Yayınlanma Tarihi: 13.01.2015 10:44
Değiştirme Tarihi: 13.01.2015 11:55
Ölümünden 32 yıl sonra konuştu

Türkiye'de ruhçuluk alanında yapılan çalışmalarla ilgili sır perdesini aralayan yazar Sertaç Mehmet Temizel Dr. Ferhan Erkey'in Ahmet Rasim'in ruhuyla yaptığı konuşmayı bugüne taşıyor.Ruhçuluk alanında önemli çalışmalara imza atan Dr. Ferhan Erkey, 1965’de yaptığı bir ruh çağırma seansında 1932 Yılı’nda vefat eden Ahmet Rasim’le karşılaştı. Seansa eşlik edenleri şaşırtan rastlaşma ve seans boyunca yaşananlar yazar Sertaç Mehmet Temizel'le yeniden gün yüzüne çıkıyor.1873 Yılı’nda bir ruh çağırma seansı sırasında şaşırıcı bir olay cereyan eder. 1870 Yılı’nda ölen ünlü İngiliz romancı Charles Dickens, medyum James’la bağlantı kumuş ve yarım kalan “The Mystery of Edwin Drood” adlı romanını tamamlamak istemektedir. Eksik bölümleri Noel’den bir gün önce yazdırmaya başlayacağını da belirtir. Böylece medyum James’le Dickens’ın ruhu arasında uzun sürecek bir bağlantı kurulmuş olur. Charles Dickens’ın etkisi altında kalan medyum James, her gün saatlerce yazar ve romana yeni bölümler, yeni karakterler ekler. Bütün bunları sadece trans esnasında yazabilmektedir. Edebiyat uzmanları yazılan metinleri dikkatle incelerler ve el yazılarının medyumun el yazısıyla hiçbir benzerliğini olmadığını hayretle görürler. Üstelik bazı İngilizce deyimlerin, Dickens’a özgü bir ustalıkla yazıldığına da tanık olurlar. Charles Dickens’ın İngiltere’de müzeye dönüştürülen evinin duvarlarında medyumun bu yazıları halen de görülmektedir. “The Mystery of Edwin Drood” adlı roman zaman içinde çeşitli yayınevleri tarafında basılmış, hatta 2012 Yılı’nda da bir mini televizyon dizisi çekilmiş.İŞTE AHMET RASİM'E RASTLANILAN RUH ÇAĞIRMA SEANSININ KAYDI:Buna benzer bir olayı da Türkiye’de yazar Sertaç Mehmet Temizel ortaya çıkarmış. Dr. Ferhan Erkey, 21 Eylül 1932 Yılı’nda vefat eden Ahmet Rasim’le 5 Ocak 1965’de bir ruh çağırma seansında karşılaşmış. Kendine has eski İstanbul Türkçesi’yle konuşan Ahmet Rasim’in ruhu, toplantıda bulunanları hayli şaşırtmış. “Türkiye’de Ruhçuluk” adlı kitabında yazar Sertaç Bey, Dr. Ferhan Erkey’in kaydettiği ses kaydından Ahmet Rasim’in konuşmasını ayrıntılı olarak aktarmış. Kitapta ilgili bölümde şöyle benzeri satırları görmek mümkün.Ahmet Rasim: “Beni tanıyan mı var?”Ferhan Erkey: “Evet tanıyorlar.”Ahmet Rasim: “Öyleyse nemli bakışların, benim kalb-i perişanımda, gönl-ü viranemde açtığı derin rahleleri çok iyi bilirler efendim. Bir şey söyleyeyim huzurunuzda. Sakın ağlatmayın. Ağlattığınız kadar burada gözyaşında boğulacaksınız efendim. Çok ağlattım ağladım, ama ağlatmak daha fazlaydı. Hem de beni kanatlarına alan zevcimi çok ağlattım onun ızdırabını hâlâ çekiyorum efendim. Bilmezsiniz bu ne derindir. Karşılaşanlar bilir. En yakininizin gözlerindeki iki damla yaş ve siz onların ızdırabını içemeden, bir kadehten zevk almak için hanenizi terk ediyorsunuz.”

Haber ile ilgili metin girin!.Günümüze 40 kadar bestesi ulaşan Ahmet Rasim, musiki toplantılarının ve rakı masalarının müdavimleri arasındaymış. Bu konuşmasından eşi Sadberk Hanım’ı üzdüğü için hayli pişman olduğu anlaşılıyor. Sonraki toplantılarda da medyumla bağlantı kuran Ahmet Rasim’in ruhu, bir şarkı güftesi yazdırmış. Bu güfte edebiyat tarihçileri tarafından incelenmiş ve üslup bakımından Ahmet Rasim’e ait olduğu kabul edilmiş. Bestekâr ve hanende Sadi Hoşses’in bugüne kadar hiç bilinmeyen bir bestesi, Ahmet Rasim’in ruhu tarafından yazdırılan işte bu güfteye aitmiş. Bu olay da Charles Dickens’in hikâyesi kadar gerçek bir olaya dayanmaktadır. Haber ile ilgili metin girin!.