Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu neden olur?

Birçok insanın yaşamını etkileyen ve iş ilişkilerini sınırlayan bir sorun olan ağız kokusu, neden olur ve çözüm yolları nelerdir?

28.02.2014 14:08

Birçok insanın yaşamını etkileyen ve iş ilişkilerini sınırlayan bir sorun olan ağız kokusu, neden olur ve çözüm yolları nelerdir?Her dört kişiden birinde görülen bir sorun olan ağız kokusu, kişilerde özgüven eksikliğine neden olan, psikolojik sorunlara yol açabilen bir rahatsızlıktır.Ağız kokusunun bir çok nedeni olabilir. Akciğerlerden gelen koku ağız kokusu değildir; bu bir nefes kokusudur. Nefes kokusu, akciğer enfeksiyonlarının (pnömoni bronşit vs.) yol açtığı yada Sindirim sistemi bozukluklarından kaynaklanan bir problemdir. Besinlerin gereği şekilde sindirilemediği zaman sindirim kanalında açığa çıkan gazlar kişinin isteği ve bilgisi dışında ağıza yükselir.Şeker, gut ve diyaliz hastalarında ağız kokusu görülür. Bu tür hastalarda kimyası değişen kan gazlarının akciğerler yoluyla dışarıya atılması kötü nefes sorunlarına yol açar.

Ağız kokusunun başlıca nedenleriBakteriler, ağız Hastalıkları, diyabet, karaciğer hastalıkları, mide, duodenum ülseri, böbrek sorunları, ağız yaraları, kanser ve stres ağız kokusuna neden olan başlıca hastalıklardır. Bunun yanı sıra bazı gıdalar ağız kokusu nedenidir. Sarımsak, soğan, sosis, fermente peynir, balık bunlardan bir kaçıdır. Tükürük salgısının az olması da ağız kokusu nedenidir. Ağız kuruluğu tükürük eksikliği ile karakterize edilen bir ağız hastalıktır, tükürük eksiğliği kötü nefesden sorumlu olabilir .Kimyasal zehirlenme : Siyanür ile bazı toksik kimyasallar ağız kokusunda sorumludur, bu nedenle kimyasal zehirlenme ağızda acı badem gibi tanıdık bir koku üretir .Ağızda metal kokusu neden olur?Ağızda oluşan metalik tat ve kokunun çeşitli sebepleri olabilir. Kullanılan ilaçların etkisi, çeşitli hastalıklar veya çevresel faktörler bu sebeplerdendir. Mideden gelen ağız kokusu neden olur?Tıbbi bir terim olarak halitosis olarak adlandırılan ağız kokuları, bazen mideden gelen ağız kokusu şeklinde karşımıza çıkar. Mideden gelerek ağızda koku oluşumuna sebebiyet veren bu durumun ana sebebi mide ve bağırsak sisteminde oluşan birtakım hastalıklardır.Diğer yandan reflü hastalığı olarak karşımıza çıkan bu kokuların sebebi, genelde midede ki asitlerin yemek borusundan yukarı çıkacak bir şekilde harekete geçmesi, bunun yanında boğazın arka kısmının ve ses tellerinin tahriş olması gösterilmektedir.Özellikle midede bulunan sıkışmış gazların ve asit içeriklerinin bu ağız kokularına neden oldukları belirtilmektedir. Bu tür durumlar karşısında yapılabilecek tedaviler arasında ise bir KBB uzmanına başvurmak ve ardından tedavi sürecinin başlaması olarak görülmektedir.Ağız kokusu nasıl giderilir?Ağız kokusunu gidermek için birçok farklı yol vardır. Ama öncelikle ağız kokusunun sebebine göre bir yol izlenmelidir. Örneğin kokunun sebebi eğer ağız kuruluğu ise limon sıkılmış bir bardak çay size yardımcı olabilir bunun yanı sıra;Maydanoz: Yemeklerle birlikte bir tutam maydanoz yemek hem sindirimi kolaylaştırır hem de ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Aynı şekilde taze nane de ağız kokusunu gidermekte oldukça faydalıdır.Karanfil: Yemeklerden sonra karanfil çiğnemek de ağızda oluşan kötü kokuları gidermekte etkilidir.Adaçayı: Ağızda oluşan yaraları ve bunların neden olduğu kötü kokuyu gidermek için günde birkaç kez adaçayı ile gargara yapmak faydalıdır.
Yorumlar | 0
üye profil