Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar'dan tedirgin eden açıklama: Artış kontrol altına alınmazsa...

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, ilde yaşanan koronavirüs vaka artışları nedeniyle Twitter hesabından kritik bir paylaşımda bulundu. Çuhadar, tüm uyarılara rağmen Adıyaman halkının rehavete kapıldığını ve bu nedenle pozitif vaka sayısının ilk kez 'önemli' oranda arttığını ifade etti. Eğitim ve Araştırma hastanesinde ilk defa 107 yatan hasta, 13 yoğun ve 12 entübe hasta olduğunu söyleyen Çuhadar, artışı kontrol etmek için tedbir alınmasının kaçınılmaz olacağını ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2020 13:56
Değiştirme Tarihi: 14.08.2020 13:56
Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar'dan tedirgin eden açıklama: Artış kontrol altına alınmazsa...

Vali Çuhadar yapılan tüm uyarılara rağmen sayıların arttığını belirtti. Vaka artışlarının düğün nişan taziye eş dost ve akraba ziyaretleri sırasında sosyal mesafe maske kuralına uyulmaması sonucu ortaya çıktığını söyleyen Çuhadar, vatandaşları kurallara uyması konusunda uyardı.

Vali Çuhadar yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Korona Virüs (Covid-19) salgınına karşı devletimizce alınan tedbirler sonucunda ilimiz ve ülkemizde çok önemli kazanımlar elde edilmiş ve günlük hayatta kademeli olarak normalleşme sürecine geçilmiştir. Ancak yapılan tüm uyarılara rağmen ilimizde bulunan vatandaşlarımız rehavete kapılmış ve pozitif vaka sayısında ilk defa önemli oranda artış meydana gelmiş ve önlemlere rağmen artmaya da devam etmektedir.

Haber ile ilgili metin girin!.

Aldığımız bütün karar ve tedbirlere rağmen salgının başladığı ilk günden bu yana ilimiz Eğitim ve Araştırma Hastanesi servisinde ilk defa 107 yatan hasta, 13 yoğun bakım ve 12 entübe hasta sayısına ulaşılmıştır. Bu sayıları paylaşmamızın sebebi vatandaşlarımızda panik ve endişe oluşturmak değil, ilimizde riskin halen çok yüksek olduğunu hatırlatmak ve halkımızın dikkatini çekecek farkındalığı oluşturmaktadır.

İlimizde görülen vakaların çok büyük bir kısmı düğün, nişan, taziye, eş dost ve akraba ziyaretleri ile maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Rakamların her gün yükselişe geçtiği ilimizde lütfen sevdiklerinizin ve toplumun sağlığı için maske, mesafe ve hijyen kurallarına titizlikle uyalım.

Yeni acıların yaşanmaması için taziyelerin kesinlikle yapmayalım, düğünlerin de acıya dönüşmemesi için alınan kararlara harfiyen uyulmasına özen gösterelim. Yapılan tüm uyarılara rağmen bu durumun sürmesi ve vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve ilimiz genelindeki vaka sayısındaki artışı kontrol altına almak amacıyla Valiliğimizce ek tedbirlerin alınması kaçınılmaz olacaktır."