Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Festivale pompalı baskın

Festivale pompalı baskın

Adana'daki 'Kebap ve Şalgam Festivali'ne pompalı tüfekle baskın... Bir kişi pompalı tüfekle havaya ateş açtı, ortalık karıştı.

13.12.2015 09:30

Adana Valisi Mustafa Büyük’ün izin vermeyeceklerini açıkladığı, Kazancılar Çarşısı’ndaki kebaplı-rakılı ve şalgamlı etkinlik herhangi bir müdahale olmadan gerçekleşti. Etkinlikte iddiaya göre bir grup, alkol karşıtı slogan attıktan sonra tabanca ve av tüfeği ile havaya ateş etti. Masalara sopa ve döner bıçağı ile vurarak kaçan 4 şüpheli ise sivil polisler tarafından yakalandı.

Adana’da 100 yıldır süren bir gelenek olan, ancak son yıllarda sosyal medyada  ’Dünya Rakı Festivali’ diye tanımlamalar yapılması nedeniyle etkinlik bazı kesimlerde rahatsızlık yarattı. Etkinliğin adı, Vali Mustafa Büyük’ün bir yerel televizyonda ’izin vermeyeceğiz’ çıkışının ardından ’AdanaKebap ve Şalgam Festivali’ olarak değiştirildi.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 Tüfekle havaya ateş açtılar

Merkez Yüreğir İlçesi’ndeki çarşı esnafının gün boyu yaptığı hazırlığın ardından akşam  saatlerinde Adana ve çevre illerden gelen vatandaşlar Kazancılar Çarşısı’na gelmeye başladı. Ara sokaklara masalar kuruldu, ciğer ve kebap tezgahları açıldı.

Akşam masalar tıklım tıklım dolarken, her köşe başında farklı gruplar davul zurna eşliğinde şarkılar söyleyip eğlendi. Ancak saat  22.00 sıralarında binlerce kişinin arasında tabanca ve av tüfeği çeken bir grup, alkol karşıtı sloganlar atarak havaya ateş açtı.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Polis 4 kişiyi yakaladı

Silah sesleri üzerine büyük panik yaşanırken, grup, ellerindeki sopa ve döner bıçaklarıyla masalara vurarak kaçmaya başladı. Güvenlik önlemi alan sivil polisler kısa süreli kovalama sonucu 4 kişiyi kıskıvrak yakalandı. Panik nedeniyle bazı masalar devrilirken yiyecekler de yerlere döküldü.

Yaşanan kısa süreli paniğin ardından Kazancılar Çarşısı’nda eğlence kaldığı yerden devam etti.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Festivalin ismi değiştirilmişti

2006’dan beri Aralık ayının ikinci cumartesi kutlanan Dünya Rakı Günü’nde, Adana’da düzenlenen Rakı Festivali bu yıl tartışmalara konu olmuştu.

Adana Valisi Mustafa Büyük festivalle ilgili “Biz insanların içki içmesini yasaklayacak değiliz ama içmesini de arzu etmeyiz” diyerek festivale izin verilmeyeceğini belirtmişti.

Gündem yaratan açıklama sonrası ise Adanalılar, festivalin etkinlik sayfasında ilginç bir değişikliğe gitmişti. “Adanalının hep bir B planı vardır” mottosundan yola çıkarak, sosyal medyada etkinlik adını “AdanaKebap ve Şalgam Festivali” şeklinde değiştirdiler. Etkinliğe uygun bir de görsel oluşturdular.

Yorumlar | 0
üye profil