Adana'da 15 metrelik oluklu balina kameralara takıldı! İşte gelen açıklama

Adana Karataş'ta balık tutmak için denize açılan balıkçılar, karadan yaklaşık 16 kilometre uzakta oluklu balina ile karşı karşıya kaldı. Bu anları cep telefonu kamerası ile kayda alan balıkçılar, yaklaşık uzunluğu 15 metre olan oluklu balinayı saniye saniye görüntüledi. Heyecan yaratan 'Adana Oluklu Balina' olayıyla ilgili Çukurova Üniversitesi'nden uzman isim olan Prof. Dr. Cem Çevik açıklama yaptı. Üniversite'nin Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Cem Çevik, Adana'da görülen oluklu balinaların dünyadaki ikinci büyük balina türü olduğunu ve ergin bireylerin 27 metreye kadar büyüdüğünü ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 09.02.2021 11:51
Değiştirme Tarihi: 09.02.2021 11:51

Adana'nın Karataş ilçesinde balık tutmak için denize açılan balıkçılar tarafından kayda alınan oluklu balina görüntüleri gündem oldu. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Çevik, görülen balina türünün 'balenooptera physalus' olduğunu, genellikle Akdeniz'de İtalya ve Fransa sahillerinde görüldüğünü anlattı. Prof. Dr. Çevik, "O bölgelerde kalıcı popülasyonları var. Batı Akdeniz'in kuzeyi diyebiliriz. Sardunya adalarında. O civarlarda popülasyonu var. Akdeniz popülasyonu var. Özellikle kış aylarında bazıları küçük gruplar halinde veya tek tek dolaşırlar. Doğuya doğru da beslenme amacıyla genellikle göç ediyorlar. Havaların ısınmasıyla tekrar batı tarafa dönüyorlar. Bunların gözlemlemesi genellikle hava araçlarıyla yapıldığı için belki de çok sık geliyordur. Bunları biz göremiyoruzdur. Çünkü bunları tespit etmek rastgele veya balıkçılar tarafından rapor ediliyor. Ya da bazen karaya vuruyorlar" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK BALİNA TÜRÜ

Görülen balina türünün ergin bireylerinin 25-27 metre kadar olabildiğini anlatan Prof. Dr. Çevik, "Dünyada ikinci büyük balina türü. Birincisi mavi balina. Genç olanlar 15-17 metre arasında olabiliyor. 2000 yılında buraya karaya vuran 10,5 metreydi. Küçük bireydi, sonuçta 27 metreye kadar büyüyor. Özellikle küçük balıklarla, hamsi, istavrit, sardalya ile beslenirler. Ağzını açıp tek hamlede yutma suretiyle besleniyorlar. Hatta bol miktarda denizlerimizde plastik var. Bol miktarda o bölgede plastik varsa onları da beraber yutuyorlar" diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

'HİÇBİR TEHLİKESİ YOK'

Balinanın insanlara karşı en küçük bir tehlikesinin bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Çevik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kısmı koruma altında bu balinaların. Bu tür gözlemler önemli. Bilim açısından, çünkü biz maalesef bu konuda bilimsel çalışma çok az olduğu için hava araçlarıyla gözlem yapamadığımız için bu tür bulgular önemli. Bunu tesadüfen o arkadaşlar görmeseydi, buraya kadar geldiğini, yayıldığını göremeyecektik. Biri de sorsa 'Türkiye sahillerinde balina var mı yok mu?' diye 'yok' diyecektik. Bunlar kayıt altına alma açısından önemli şeyler."
Kaynak: DHA