Adalar'da fayton yerine elektrikli araç dönemi başladı!

Adalar’da fayton taşımacılığına tamamen son verildi. Artık gezi ve toplu taşıma elektrikli araçlarla yapılıyor. Peki vatandaşlar bu yeni dönemi nasıl buldu dersiniz... 

Yayınlanma Tarihi: 10.08.2020 09:06
Değiştirme Tarihi: 10.08.2020 09:06
Adalar'da fayton yerine elektrikli araç dönemi başladı!

Adalar’da ulaşımda yeni dönem başladı. Artık gezilerde fayton yerine elektrikli araçlar kullanılıyor. Peki vatandaşlar yeni döneme nasıl bakıyor? İşte yanıtı...

Yeni dönemin çok güzel olduğunu söyleyen elektrikli araç sürücülerinden Ulaş Stil, “Adanın çehresi değişiyor. Artık faytonlar yok. Koku gitti. İnsanlar biraz daha rahat dolaşabiliyor. Elektrikli araçlar çok sessiz ve yavaş hareket ediyorlar. Araçlarda hız kesici var. Yavaş hareket ettikleri için insanlar sokaklarda dolaşırken çocuklarını rahatlıkla bırakabiliyor. Kaza tehlikesi azaldı. 8 saat çalışıyoruz, 1 saat dinleniyoruz. Olumlu dönüşler oluyor. Fayton sürücülerinin Ada’da oturanlara karşı biraz yanlış davranışları vardı. Faytoncuların atları hor kullanmasından ve atlara eziyet olmasından dolayı kaldırılması iyi oldu” diye konuştu. 

"ÇOK SEVİNDİM"

Elektrikli araç deneyen vatandaşlardan Hülya Arkın, bir hayvansever olarak elektrikli araçları çok beğendiğini dile getirerek, "Faytonların kaldırılmasına da çok sevindim. Çünkü atlara eziyet ediliyordu. Bu araçlar temiz ve sessiz" dedi. 

VATANDAŞLAR NE DİYOR? 

İsmail Aydın: Elektrikli araçlar çok güzel ve rahat. Araç sürücüleri de gayet kibar. Kemerlerin ve maskenin takılı olması için yolcular uyarılıyor. Fiyatı biraz daha uygun olsa iyi olur. Eskiden ada dışkı kokuyordu. Atlar yokuşları çıkarken eziyet çekiyordu. Şimdi ada çok daha güzel kokuyor.

Silva Beyler: Elektrikli araçları çok beğendim. Faytonların kalkması iyi oldu. Faytoncular, hayvanlara ve insanlara da zarar veriyordu. Fayton 3 kişi alıyordu. Elektrikli araçlar 13 kişi alıyor. Faytonlara göre çok daha ucuz. Ada tertemiz oldu. Kötü koku gitti. Atlar sürekli ölüyordu, eziyet çekiyordu. Kurtuldular.

Emin Metin: Atlı fayton, Ada’nın en önemli simgelerindendi ama bu kültür suistimal edildi ve kaldırılması yerinde oldu. Eski faytoncular  atlarına çok ilgi gösterirmiş ve güçten düşen atları faytona çıkartmazlarmış ama son yıllarda bu sektör deneyimsiz insanların eline düşünce olumsuz durumlar doğdu ve atların durumu can yakıyordu. Özellikle yaz aylarında çarşı ve sokaklar çok kokardı, şimdi her yer tertemiz, atlar da olmaları gereken yerde.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA ULAŞIM NE KADAR? 

Elektrikli araçlarda Adakart sahipleri 3 lira 50 kuruş, İstanbulkart kullanacak yolcular ise 12 lira ücret ödeyecek. Ada Taksiler’de ise Adalılar için taksimetre açılış ücreti 5 lira, kilometre başına 3 lira 10 kuruş ücret ödenecek. Turistler için açılış ücreti 15 lira ve kilometre başına ücret 12 lira olarak belirlendi.

(Milliyet)