Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Açıkhava Sergisi Çağdaş Sanat Açıkhavada projesinin 2. sergisi billboardlarda!

Açıkhava Sergisi Çağdaş Sanat Açıkhavada projesinin 2. sergisi billboardlarda!

“İnsan Eli Değmiş Gibi” adlı sergi, Ocak – Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’daki Ströer Kentvizyon billboardlarında izlenebilecek.

03.02.2017 10:57

“İnsan Eli Değmiş Gibi” seçkisi, geometrik formlar içinde özenle sınırlandırılmış yeryüzü görüntülerini bir araya getiriyor. İnsana özgü mükemmelleştirilmiş çizgiler ile şekillenen ve yine sonunda dikdörtgen formunda çerçeve içinde sergilenen fotoğraflar, insanın doğa ile kurduğu ilişki üzerine bir düşünce sürecinin yansıması olarak ortaya çıkıyor. Yeryüzünü insan elinin değmediği haliyle görmeye alışkın olmayan şehirli gözünün, yeni bir estetik algıyla çevresini yorumladığı düşüncesinden yola çıkan fotoğraflar, İstanbullularla kısa karşılaşmalar yaşıyor.

Basako’nun, ismini Haruki Murakami’nin 1Q84 isimli kitabında geçen bir cümleden alan “Ruhumdan başka hiçbir şeyim yok” isimli kolajında, gerçekliğiyle oynanmış doğa ve şehir manzaraları geometrik formlarda iç içe geçiyor. Çevresindeki gerçeklikle kurduğu ilişkinin kalıcılığını sorgulayan, aidiyetlik hissinden uzak ama ona özlem duyan bir yaklaşımla Basako, şehir ve doğa izlenimlerini kendi perspektifinden gösteriyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Yeryüzü ile kurulan ilişkiye başka bir açıdan bakan Sibel Diker, “Beyaz Bayrak” isimli çalışmasında, beyaz bayrağın teslimiyetin simgesi olarak kullanılmasından yola çıkarak, ipleri çoktan insana vermiş doğayı düşündürüyor. Buruşturduğu doğa fotoğraflarını tekrar fotoğraflayarak adım adım doğayı kendisinden uzaklaştıran Diker, en sonunda elde ettiği imajı da teslimiyet bayrağı olarak sergiliyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

“Tatilde” serisi ile seçkide yer alan Özlem Demirel ise, doğayla kendisi bire bir oynayarak yaptığı yerleştirmelerin belge fotoğraflarını sergiliyor. Geometrik şekillerde kesilmiş renkli pleksi parçalarını el değmemiş bir sahile yerleştirip, güneş ışığı ile birlikte etkileşime girişini gözlemleyen Demirel, doğal ve yapayın bir arada yarattığı manzarayı fotoğraflıyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Üç sanatçının, insan eli değmiş gibi geometrik yeryüzü fotoğrafları billboardlarda şehir manzaraları içinde konumlanarak İstanbullularla buluşuyor. Sergi Ocak – Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul'daki Ströer Kentvizyon billboardlarında  görülebilir ve ayrıca cagdassanatacikhavada.com sitesinden de online ziyaret edilebilir.

Yorumlar | 0
üye profil