Abidin Dino ve eşi Güzin Dino kimdir? Abidin Dino Neden TT oldu?

Abidin Dino ve eşi Güzin Dino kimdir? Abidin Dino Neden TT oldu?
Yayınlanma Tarihi: 23.03.2019 12:39 | Değiştirme Tarihi: 23.03.2019 12:39

Abidin Dino 23 mart 2019’da Google tarafından doodle yapıldı. Peki, Abidin Dino kimdir, neden TT oldu? Abidin Dino kimdir, nerelidir? Sorusunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Ayrıca Abidin Dino’nun eşi Güzin Dino kimdir? Sorusunun cevabını da sizin için araştırdık.

Abidin Dino bugün Twitter’da TT oldu. Peki, Abidin Dino kimdir, kaç yaşında ve nerelidir? Abidin Dino, Türk ressam, karikatürist ve yazardır. Abidin Dino bugün Google tarafından doodle yapılarak ünlü ressamın milyonlarca kişi tarafından bilinmesi sağlandı. Abidin Din 23 mart 1913’te İstanbul’da doğdu. 7 Aralık 1993’te Paris’te öldü. Abidin Dino’nun bugün doğum günü… Divân-ı Muhasebât Müdürü Rasih Bey ile müzik ve edebiyatla ilgili bir hanım olan Saffet Hanım'ın oğlu olan Abidin, ailenin beşinci çocuğu idi. Doğduğu yıl ailesi Cenevre'ye, ardından Fransa'ya yerleştiğinden çocukluğu Avrupa'da geçti. 1925'te ailesiyle birlikte İstanbul'a döndü. Robert Kolej'de öğrenim görmeye başladı. Önce babasının ve ardından annesinin ölümünden sonra sanata olan ilgisinin ağır basması nedeniyle öğrenimini yarıda bıraktı ve ağabeyi şair Arif Dino'nun desteğiyle resim, karikatür ve yazı alanında kendini geliştirmeye başladı.

Abidin Dino’nun kitapları şöyle: Kısa Hayat Öyküm - Can Yayınları, Sensiz Her şey Renksiz - Can Yayınları, Sinan - Bir Düşsel Yaşamöyküsü - Can Yayınları, Yeditepe Öyküleri - Can Yayınları, Nazım Üstüne (Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş.

Güzin Dino kimdir?
Güzin Dino, Abidin Dino’nun eşidir. Güzin Dino, Türk dilbilimci, öğretim üyesi, çevirmen yazar. 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Roman Filolojisi Profesörü Eric Auerbach'ın asistanlığını yapan Dino; ressam Abidin Dino'nun eşidir. Güzin Dino’nun da bir çok eseri bulunmaktadır.