Cumhurbaşkanı bisiklet sürdü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun tanıtım organizasyonunda pedal çevirdi.

Yayınlanma Tarihi: 11.04.2014 13:23
Değiştirme Tarihi: 11.04.2014 13:15
Cumhurbaşkanı bisiklet sürdü

Gül, "Bunun spor faaliyeti olması başlı başına her türlü desteği hak eder ama Türkiye’nin tanıtımına olağanüstü sağlayan bir turnuva" dedi.

Bu yıl 27 Nisan-4 Mayıs tarihlerinde 50’ncisi düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun tanıtımı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımıyla Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Bisiklet sürdükten sonra açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Gül, "Yokuş vardı, yokuş kolay değil. Yokuşa doğru bisiklet kullanmak kolay değil. İnişte var tabii ama inişte daha zor. Bir faaliyetin 50. yıl dönümü olması da başlı başına da önemli. Bu sene 50. olacak olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası’nın başlangıcını ve tanıtımını yapıyoruz. 50 yıllık demek yarım asır demek tabii. Bir spor faaliyetinde bu kadar istikrarlı bunun yapılması çok önemli. Cumhurbaşkanı olduktan sonra da her seferinde ya turun başlangıcında ya da bitişinde muhakkak oldum. Şundan dolayı, tabii ki bunun spor faaliyeti olması başlı başına her türlü desteği hak eder ama Türkiye’nin tanıtımına olağanüstü çok büyük katkı sağlayan bir turnuva. şöyle, 7 gün boyunca Türkiye’nin en güzel sahillerinde, şehirlerinde bu tur yapılıyor ve 7 gün boyunca dünyada 130’a yakın ülkenin televizyonları günde 2 saat canlı olarak bu turu veriyorlar. TRT ve Eurosport’un işbirliğiyle her gün en az bir saat özetler sunuluyor. Dolayısıyla, Türkiye’nin tanıtımını bundan daha güzel yapan başka bir şey düşünemiyorum" dedi.

Terlediniz mi? sorusu
Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bütün Ege, Marmara sahillerini, İstanbul, İzmir, Antalya’yı, bütün buralarını mevsiminin en güzel olduğu dönemde saatlerce bütün dünya seyredebiliyor. Herhalde 100 milyonlarca dolar verilse böyle bir tanıtım yapılamaz onun için özel önem veriyorum. Tabii, ancak bisiklet sporunu bu şekilde destekliyoruz ama bunun da ötesinde bisiklet artık gelişmiş ülkelerde hayat tarzı. Öyle ki insanlar işine bisikletle gidiyor, geliyor. Mevki, isim ve makamı ne olursa olsun. Aynı zamanda bu, sağlık açısından da bisiklet çok önerilen bir spor. Sporun ötesinde bir hayat tarzı. O bakımdan umut ediyorum ki bütün bunlar bunu destekliyor. Tabii ki Cumhurbaşkanlığı adına yapılıyor olması ve 50. yılının olması böyle bir ilk defa başlangıcı buradan yapmamıza vesile oldu."

Bir gazetecinin, ’Terlediniz mi" sorusuna Gül, "Bugün terlemedim herhalde. Terleyip terlemediğimi siz biliyorsunuz" cevabını verdi. Daha önce Köşk yollarında bisiklet sürmediğini belirten Gül, "Köşk’te bisiklete ilk defa bindim" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Gül, açıklaması sonrası Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la birlikte tören alanından yürüyerek ayrıldı. (İHA)