Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
AB ülkelerine Türkiye çağrısı

AB ülkelerine Türkiye çağrısı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, üye ülkelere çağrı yaparak Türkiye’den gönüllülük bazında mülteci kabul etmelerini istedi.

16.12.2015 11:35

Göç konusunun önemli gündem maddeleri arasında yer alacağı 17-18 Aralık’taki AB Zirvesi öncesi resmi bir tavsiye yayımlayan AB Komisyonu, Suriye’deki çatışmalar nedeniyle yerlerinden olup Türkiye’ye geçen Suriyeliler için “dayanışma ve sorumluluk paylaşma sistemi” oluşturulmasını istedi.

Mültecilerin alınmasının kimlik, güvenlik ve sağlık kontrollerinin ardından yapılacağını vurgulayan Komisyon, adayların savunmasızlık ve ailevi bağlarının da dikkate alınacağını belirterek standart bir kabul prosedürü belirlenmesini istedi.

Ankara, AB ülkelerinin Türkiye’den Suriyeli mültecileri kabul ederken seçici davranmasına karşı olduğunu Brüksel’e net şekilde iletmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün Brüksel’de, “Eğitimli olanları almaya çalışmaları, sadece Hıristiyan olanları almak istemeleri veya bu konuda bazı yeni kriterler getirmelerine karşıyız” demişti.

Yorumlar | 0
üye profil