10 bin kilometre yol yapıp Artvin'e geldiler! Elleri boş döndüler

10 bin kilometre yoldan gelip av için 20 bin dolar harcadılar ama eli boş döndüler

Yayınlanma Tarihi: 25.01.2016 16:31
Değiştirme Tarihi: 25.01.2016 16:31
10 bin kilometre yol yapıp Artvin'e geldiler! Elleri boş döndüler

Amerika’nın Indiana Eyaleti’ndeki Danville kentinden 10 bin kilometre yol aşıp Artvin’e gelen ve yaban keçisi avı için 20 bin dolar harcayan Amerikalı 42 yaşındaki Nancy Schindler ile 48 yaşındaki arkadaşı Eric Schottens defalarca denedikleri halde hedefi tutturamadı, avdan eli boş döndü. Artvin’in doğasını çok sevdiklerini belirten Schindler ve Schottens, önümüzdeki yıl yine geleceklerini söyledi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün av turizmi uygulaması kapsamında ihaleyi kazanan Antalyalı av seyahat acentesi aracılığıyla Artvin gelen Amerikalı avcılar Artvin’in dağlarında avlandı. Ortaköy çevresinde 2 bin metre yükseklikteki kayalık ve engebeli arazide 10 gün geçiren ve her gün yaklaşık 8 saat boyunca yaban keçisi arayan ABD’li avcılara, Çoruh Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Gökhan Soydan, Av kılavuzu rehber Ahmet Aygün Şimşek ile Milli Parklar görevlisi eşlik etti. Birkaç kez yaban keçisini gören avcılardan Eric Schottens, defalarca atış yapmasına rağmen hedefi vuramadı, keçi avı için yaklaşık 20 bin dolar harcamalarına rağmen Artvin’den eli boş dönmek zorunda kaldı. Ülkesinde emlakçılık yapan ve ilk kez Türkiye’ye gelen Eric Schottens, "Arazi şartları zordu, tırmanış da zor geçti. Ancak doğa çok güzel. Ava oldukça yaklaştık ama bu kez olmadı. Seneye yine gelmeyi düşünüyoruz" dedi.

 

Çoruh Avcılar ve Atıcılar Kulüp Başkanı Gökhan Soydan da, Artvin’in av turizminden büyük gelir elde etmesini beklediklerini anlattı, "Ben ve ekibim ne gerekiyorsa yapıyoruz" diye konuştu.