ABD, sefer izni vermeyen Çin'e aynı şekilde karşılık veriyor: Uçuşlar askıya alınacak

Çin hava yolu şirketlerinin ABD uçuşları askıya alınıyor. Açıklama, ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından bizzat yapıldı. Peki, Çin hava yolu şirketlerinin uçuşları neden askıya alınıyor? İşte merak edilen sorunun cevabı...

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 19:27
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 19:27
ABD, sefer izni vermeyen Çin'e aynı şekilde karşılık veriyor: Uçuşlar askıya alınacak

Son dakika haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri, Çin hava yolu şirketlerinin ABD'ye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşların askıya alınacağını belirtti. 

Buna neden olarak ise, Çin hükümetinin ABD hava yolu şirketlerine uçuş izni vermemesi olarak belirtti. Yani Çin yönetimi, ABD yolcu uçaklarının, Çin'e sefer yapmasına izin vermiyor. Açıklamada, askıya alınma tarihi olarak ise 16 Haziran gösterildi.

BAŞKA NELER BİLİNİYOR?

Çin'e ait 4 hava yolu şirketi halihazırda ABD'ye, ABD'den de Çin'e tarifeli seferler düzenleyebiliyor. ABD'li firmalar da 1 Haziran itibarıyla, aynı şekilde başvuruda bulunarak Çin'e sefer düzenlemek istediklerini, ancak Çin'den olumsuz yanıt aldıkları biliniyor. 

Çin hükümetinin onay vermediği bu durumla ilgili açıklama yapan Bakanlık, iki ülkenin şirketlerinin seferlerini yapabilmesi için ABD ve Çin yetkililerinin iletişim kuracağını belirtti.